Przed 100-leciem odzyskania Niepodległości
Przed nami rok 2018. Rok szczególny dla Polski i każdego obywatela naszego kraju. Już niedługo bowiem świętować będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości od momentu, kiedy po 123 latach zniewolenia i prób wyrugowania Polski z mapy Europy, staliśmy się krajem wolnym i niepodległym.
Nie przyszło nam to jednak ani łatwo, ani bezboleśnie. Nasi przodkowie długo musieli przelewać krew za wolność Ojczyzny w powstaniach narodowych, a potem w I wojnie światowej; walczyć w obcych armiach z nadzieją, że w ten sposób utorują swym rodakom drogę do wolności.
11 listopada 1918 roku w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Następnego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowie Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną, a także misję tworzenia rządu. 15 listopada Polska formalnie stała się republiką, ale jej granice długo jeszcze nie były spokojne, wykuwały się przez kilkanaście następnych miesięcy.
W zdezorganizowanym, dotkniętym powojenną anarchią kraju sprawą najważniejszą było zapewnienie porządku i spokoju społecznego. Trwały ostre dyskusje, kto ma to zrobić. Milicja Ludowa PPS? Policja Komunalna? A może jakaś inna formacja. Gdy przyszło do debaty sejmowej, rozważano dwie koncepcje. Pierwsza zakładała powołanie policji jako jednolitego organu rządowego, druga zaś przewidywała utworzenie oddzielnych formacji porządkowych, związanych z lokalnymi samorządami. Zwyciężył rozsądek, przyjęto koncepcję pierwszą. Ale to było pół roku później, 24 lipca 1919 roku, gdy uchwalano ustawę o Policji Państwowej.
Tymczasem w pierwszych dniach niepodległej Polski, kiedy tworzyły się zręby nowej państwowości, nad spokojem i bezpieczeństwem obywateli oraz porządkiem na ulicach – obok wojska – czuwali członkowie straży obywatelskich i innych formacji ochronnych. To oni założyli wkrótce mundury Policji Państwowej, stając się funkcjonariuszami nowej formacji, odpowiedzialnej za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.
Biuro Historii i Tradycji Policji KGP, przygotowując się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wystąpiło z inicjatywą umieszczenia (zawieszenia) na fasadzie gmachu Komendy Głównej Policji pamiątkowego baneru, nawiązującego do rocznicowego święta. Na zdjęciu widnieje postać marszałka Józefa Piłsudskiego przyjmującego defiladę policyjnych pododdziałów. Obok współczesna policyjna gwiazda z numerem „2018” oraz oryginalny znaczek identyfikacyjny funkcjonariusza Policji Państwowej - „1918”. Całość spina napis „NIEPODLEGŁOŚĆ”, który jednoznacznie wskazuje na intencje autorów.
BHiTP