Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
11 listopada br. w całym kraju odbywają się uroczyste obchody uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obchodach Narodowego Święta Niepodległości policjantów i pracowników Policji osobiście reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Świątyni Opatrzności Bożej mszą świętą w intencji Ojczyzny, w trakcie której nastąpiło zapalenie Świecy Niepodległości. Mszy św. w setną rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wziął w niej udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele władz państwowych. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię odbyła się uroczystość posadzenia siedmiu dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku - i odsłonięcia tabliczek przy posadzonych dębach. Pierwszemu dębowi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego nadał Prezydent wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, zaproszonych gości, generalicji, duchowieństwa, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy rozpoczęły się o 11:50 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Policjantów i pracowników Policji w obchodach osobiście reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W samo południe odśpiewano hymn państwowy. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w tym samym czasie w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
Po uroczystej odprawie wart połączonej z niepodległościowym Apelem Pamięci, na płycie Grobu zostały złożone wieńce i kwiaty.
Po ceremonii na Placu Józefa Piłsudskiego, odbył się wspólny przemarsz pododdziałów reprezentacyjnych m.in. Wojska, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej, oraz kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy, klas mundurowych.
Policjanci nie tylko wzięli udział w defiladzie, ale również pilnują porządku i bezpieczeństwa biorących udział w uroczystościach i obchodach.
W całym kraju odbywa się szereg uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Warszawie m.in. podczas ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”, na trzech scenach odbywają się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Na uczestników Festiwalu czekają m.in. warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania.
Od godziny 13.00 do 19.00 dla zwiedzających otwarta została Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy chętni mogą też odwiedzić Belweder w godzinach 13.30 - 19.00. Na trasie ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w wielu miejscach wystawiona jest Księga Niepodległości, w której można złożyć pamiątkowy wpis.
O godz. 14.00 na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego, nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów o godz. 13:00 otworzyła ogrody dla dzieci i dorosłych. Piknik rodzinny 100. Urodziny Niepodległej, w który włączyło się oprócz policji wiele ministerstw i instytucji rządowych, potrwa do 17.00. Na wszystkich czeka wiele atrakcji, m.in.: pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, zawody sportowe, obiad polowy, koncerty i liczne atrakcje dla dzieci.
Atrakcje przygotowane przez Komendę Główną oraz Stołeczną Policji cieszyły się wielkim zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Stoisko Policji współtworzone było przez: Biuro Komunikacji Społecznej KGP, Gabinet Komendanta Głównego Policji, Biuro Historii i Tradycji KGP, Biuro Prewencji KGP, Biuro Ruchu Drogowego KGP, Biuro Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP oraz Komendę Stołeczną Policji.
Na stoisku Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, gdzie na dorosłych czekało specjalne wydanie miesięcznika Policja 997, dla dzieci przygotowane były komiksy, smycze i magnesy. Najmłodsi mogli wykazać się kreatywnością podczas malowania kolorowanek czy rozwiązywania krzyżówek.
Uczestnicy pikniku mogą wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i konkursach wiedzy. Podczas licznych gier i zabaw dzieciom towarzyszyła policyjna maskotka - Sierżant Borsuk.
Niektórzy uczestnicy obchodów deklarowali przy stoisku przedstawicieli Gabinetu Komendanta Głównego Policji, Biura Prewencji KGP oraz Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP, którzy promowali swój zawód, że w przyszłości pójdą w ślady policjantów, których spotkali dzisiaj w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Popołudniu ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Przewodził mu Prezydent RP Andrzej Duda. Udział wzięli przedstawiciele władz oraz licznie zgromadzeni Polscy. Wstępnie szacuje się, że w marszu udział wzięło około 200 tysięcy osób.
(mw / foto: Marek Krupa Gabinet KGP/ Sławomir Katarzyński BKS KGP/ Piotr Maciejczak BKS KGP / Jacek Herok BKS KGP / Paweł Ostaszewski BKS KGP / MSWiA)