Aktualności

OPERACJA ADOLPHUS – 78. ROCZNICA PIERWSZEGO ZRZUTU CICHOCIEMNYCH

Data publikacji 15.02.2019

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. dokonano pierwszego desantu cichociemnych na teren okupowanej Polski. Był to zarazem pierwszy aliancki zrzut w okupowanej Europie. Na pokładzie brytyjskiego dwusilnikowego samolotu Whitley znalazło się trzech polskich skoczków: mjr pilot Stanisław Krzymowski „Kostka” (dowódca ekipy), podkom. Józef Zabielski „Żbik” (przedwojenny policjant, w latach 1935-1939 adiutant gen. Kordiana Józefa Zamorskiego, ostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej), oraz kurier MSW, bombardier Czesław Raczkowski „Orkan”. Ze względu na błąd nawigacyjny cichociemni zostali zrzuceni nie – jak planowano – pod Włoszczową w Kieleckiem, lecz na Śląsku Cieszyńskim pod Skoczowem, na terenach włączonych do Rzeszy. Do zadań tej grupy należała walka partyzancka z Wehrmachtem i Głównym Urzędem Bezpieczeństwa Rzeszy.

Po desancie w okupowanej Polsce, podkom. Zabielski został pomocnikiem kierownika referatu lotnictwa Wydziale Lotnictwa Oddziału III Operacyjnego Okręgu Radom-Kielce AK. Ze względu na aresztowanie przez Niemców jego rodziny, uznano go za zdekonspirowanego i latem 1942 r. odesłano do Zjednoczonego Królestwa w charakterze emisariusza Komendanta Głównego AK. Pozostał w Anglii, gdzie był oddelegowany do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza jako instruktor na kursach cichociemnych. Następnie w Algierze zajmował się badaniem jeńców narodowości polskiej, przymusowo wcielanych do armii niemieckiej. Po zakończeniu misji w Afryce wrócił do Wielkiej Brytanii,  został instruktorem w Ośrodku Wyszkolenia nr 10. Do końca życia pozostał na emigracji,  zmarł w Londynie 31 maja 1981 r. w wieku 79 lat.

Podkomisarz Józef Zabielski, rotmistrz kawalerii i oficer Policji Państwowej, był jednym z trzech pierwszych polskich cichociemnych, których zrzucono do okupowanej Polski. Jego postać jest godna szczególnego upamiętnienia. Dowodzi bowiem, iż funkcjonariusze PP zawsze z honorem i pełnym poświęceniem wypełniali swoje służbowe obowiązki, a w czasach hitlerowskiego terroru bohatersko walczyli z agresorem.

Od 15 lutego 1941 r. do 27 grudnia 1944 r. zorganizowano 82 loty, w czasie których desantowano do Polski 316 cichociemnych. Wśród nich było dziewięciu funkcjonariuszy Policji Państwowej. W czasie wojny zginęło 103 cichociemnych, 9 zostało zamordowanych przez władze komunistyczne w powojennej Polsce.

Źródło: BHiTP KGP/ p40.pl

Powrót na górę strony