Aktualności

Uroczystość z okazji 78 rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych

Data publikacji 15.02.2019

W dniu 15 lutego 2019 roku Fundacja Cichociemnych Spadochroniarzy przy współpracy z Dowództwem Garnizonu Warszawa zorganizowała uroczystość upamiętniająca pierwszy zrzut Cichociemnych do okupowanego kraju. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Cichociemnych w Warszawie przy ul. Matejki.

78 lat temu w sobotę 15 lutego 1941 roku o godz. 18.20 z lotniska pod Londynem wystartował samolot Armstrong Whitley Z-6473, którym dowodził Flight Lieutenant F. Keast z 419 Eskadry RAF. Przez pomyłkę skoczkowie zamiast na placówkę pod Włoszczową, zostali zrzuceni na teren Ślaska Cieszyńskiego, przyłączonego wówczas do niemieckiej Rzeszy. Pierwszymi skoczkami byli mjr Stanisław Krzymowolski ps. "Kostka", rtm. Józef Zabielski ps. Żbik oraz kurier bombardier Czesław Raczkowski ps. "Włodek". Zrzucono również cztery zasobniki z zaopatrzeniem - radiostacja, broń, materiały wybuchowe oraz sprzęt sygnalizacyjno oświetleniowy. Po 11 godzinach i 45 minutach lotu samolot wylądował szczęśliwie w Anglii mając tylko na 10-15 minut lotu.

Był to pierwszy eksperymentalny zrzut zorganizowany przez tajną brytyjską formację Special Operations Executive, rozpoczynający realizację wielkiej koncepcji łączności lotniczej z Krajem opracowaną przez wybitnych oficerów Jana Górskiego i Macieja Kalenkiewicza i zebranych wokół nich oficerów.

Szkoleniem objęto 2413 żołnierzy, z których 605 ukończyło kursy.

Do kraju przerzucono 316 żołnierzy i 28 kurierów. Wszyscy byli ochotnikami.

Źródło: BHiTP KGP/ GROM

Powrót na górę strony