Aktualności

ŚWIĘTO WSZYSTKICH PAŃ

Data publikacji 07.03.2019

Za pierwowzór święta kobiet należy uznać związane z kultem płodności i macierzyństwa rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały w pierwszym tygodniu marca. W tym czasie antyczne ludy świętowały początek roku, a mężowie obdarowywali swoje wybranki prezentami. Choć nazwa wskazuje, że było to święto zamężnych kobiet, to jednak Matronalia obchodziły także niewolnice i…

Pierwszy uroczysty Dzień Kobiet odnotowano 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Zorganizowała go Socjalistyczna Partia Ameryki po głośnych nowojorskich protestach kobiet, które domagały się równego traktowania w miejscu pracy. Historykom jednak nie udało się ustalić bezpośrednich przyczyn organizacji tych nietypowych obchodów.

W Polsce zwyczaj hucznego obchodzenia Dnia Kobiet upowszechnił się dopiero w okresie PRL-u, i to do tego stopnia, że stało się ono  niemalże  świętem państwowym, wykorzystywanym w partyjnej propagandzie. Z tego względu do dziś 8 marca kojarzy się niektórym z socjalistycznym dniem pracy, w którym rzeczywiście honorowano kobiety, ale tylko te pracujące. 

W okresie międzywojennym w Polsce Święta Kobiet w ogóle nie obchodzono. Jednak w Policji Państwowej kobiety cieszyły się szczególną estymą. Po pierwsze dlatego, że było ich w formacji stosunkowo niewiele, a po drugie, że  ich służba nie należała ani do najłatwiejszych, ani do najwdzięczniejszych. Ich wysiłek i zaangażowanie doceniano zazwyczaj tylko 11 listopada, kiedy wraz ze Świętem Niepodległości obchodzono Święto Policji. Były wówczas nagrody, premie, odznaczenia i ciepłe słowa. Ale następnego dnia… znów szara proza życia.

Dziś, choć oficjalnego Dnia Kobiet już się nie obchodzi w zakładach pracy oraz instytucjach państwowych tak, jak jeszcze pół wieku temu (w 1993 roku na polecenie ówczesnej premier Hanny Suchockiej zrezygnowano z tego święta), to jednak dobrym obyczajem płeć męska własnym sumptem organizuje zrzutkę na tulipana, ciastka i kawę. A sympatyczne Koleżanki odwzajemniają się kilka dni później równie „serdeczną” pamięcią w – też nieoficjalny – Dzień Mężczyzn. I niech tak zostanie.

Wszystkim naszym Koleżankom w mundurach, i tym ucywilnionym też – samych radości na co dzień, satysfakcji z pracy i pociechy z przełożonych życzą

Koledzy z Biura Historii i Tradycji Policji KGP

Powrót na górę strony