Aktualności

„Historiske Dage”

Data publikacji 04.04.2019

W dniach 30–31 marca 2019 r. w stolicy Danii, Kopenhadze, odbyły się „Dni Historyczne” (Historiske Dage) - cykliczna impreza, prezentująca dorobek kulturalny i dziedzictwo wieków krajów Europy. Polskę reprezentowała ambasada RP.

W dniach 30–31 marca 2019 r. w stolicy Danii, Kopenhadze, odbyły się „Dni Historyczne” (Historiske Dage) - cykliczna impreza, prezentująca dorobek kulturalny i dziedzictwo wieków krajów Europy. Polskę reprezentowała ambasada RP.

Promocja kultury polskiej w tym roku została połączona z rocznicą pomocy wojskowej, jakiej nasz kraj udzielił Królestwu Danii w 1659 roku. Hetman Stefan Czarniecki na czele polskich oddziałów współuczestniczył w wyzwoleniu terytorium duńskiego spod okupacji szwedzkiej. Ta ważna chwila została podkreślona w jednej ze zwrotek hymnu państwowego:

                                                

                                                    ,,Jak Czarniecki do Poznania

                                                           Po szwedzkim zaborze,

                                                           Dla ojczyzny ratowania

                                                           Wrócim się przez morze.„

 

Aby należycie zaprezentować ten symboliczny wyczyn, jak również przypomnieć Duńczykom o tych wydarzeniach, pan Artur Soroko, radca-minister, kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Kopenhadze (odpowiedzialny za wykonanie projektu), zwrócił się do asp. sztab. Radosława Szleszyńskiego z Biura Historii i Tradycji KGP o pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Funkcjonariusz Biura jest badaczem i rekonstruktorem wojskowości z okresu XVII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Współpraca zaowocowała powstaniem ekspozycji prezentującej to, co najpiękniejsze w ówczesnej armii Polskiej: husarię, a także inne artefakty związane z polsko-duńskimi dziejami: list dziękczynny króla duńskiego Fryderyka III, adresowany do naszego wodza oraz wizerunek samego hetmana Stefana Czarnieckiego, przedstawiony na obrazie z epoki ,,krwawego potopu”, pędzla Brodero Matthisena.

Warto podkreślić, że dzięki uprzejmości pani Henryki Mościckiej-Dendys Ambasador RP, asp. sztab. Radosław Szleszyński wystąpił w oryginalnym mundurze przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej, wzbudzając zaintersowanie obecnych. Odwiedził również polskie stoisko, przekazując materiały informacyjne o tegorocznych obchodach setnej rocznicy powołania do życia naszej formacji, oraz albumowe publikacje BHiTP KGP o Policji Państwowej.

Pod hasłem ,,Politi Museet”, na kopenhadzkiej imprezie prezentowała również swój historyczny dorobek w służbie społeczeństwa policja duńska.

Źródło: BHiTP KGP

Powrót na górę strony