Aktualności

Album „Rodzina Policyjna w fotografii 1929-1939”

Data publikacji 19.04.2019

Publikacja została przygotowana przez Komendę Główną Policji, a inspiracją do jej opracowania jest zbliżająca się 90. rocznica powstania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, które zostało powołane do życia 24 lutego 1929 r. w Warszawie.

Aby album ten mógł trafić w Państwa ręce Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji nawiązało współpracę z działającymi w kraju Stowarzyszeniami „Rodzina Policyjna 1939 r.”,
i dzięki ich wspólnemu działaniu, wiedzy i dostępnym archiwaliom powstał ten pasjonujący dokument. Publikacja jest hołdem złożonym rodzinom wszystkich funkcjonariuszy Policji Państwowej
i Policji Województwa Śląskiego, które na równi z Nimi budowały po 123 latach zaborów niepodległą II Rzeczpospolitą.

Wydawnictwo przedstawia działalność Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, ale  też ukazuje ludzi, którzy to stowarzyszenie tworzyli, organizowali bądź uczestniczyli w podejmowanych przez to stowarzyszenie przedsięwzięciach. Dzięki zachowanym, choć w znacznej mierze nieopisanym wcześniej archiwaliom, odtworzono obraz stowarzyszenia, które powstało nie tylko z konieczności pomagania ludziom, ale przede wszystkim  dla ludzi, którzy tej pomocy potrzebowali.

Już w samym określeniu „Rodzina Policyjna“ mieści się społeczna i ideowa treść organizacji, która w swoim dziesięcioletnim bilansie działalności, przerwanym brutalnie wybuchem drugiej wojny światowej, miała szereg wspaniałych dokonań czy zrealizowanych inicjatyw, nie obliczonych na rozgłos, ale procentujących na rzecz całego społeczeństwa.

Niewątpliwą zaletą i największym atutem albumu jest oparcie jego zawartości na praktycznie niewykorzystanym w dotychczasowych badaniach materiale archiwalnym. Walory poznawcze książki podkreśla załączony do niej niezmiernie bogaty materiał ilustracyjny, na który składają się w większości niepublikowane wcześniej zdjęcia z epoki, pochodzące przeważnie z kolekcji prywatnych. Na kartach albumu udało się uchwycić wydarzenia obrazujące codzienną pracę społeczną członkiń tego stowarzyszenia, czyli żon i córek policjantów. Fotografie przedstawiają wszystko to, co nadawało sens wolontariatowi, jak organizacja kolonii, zimowisk, teatrzyków czy zabaw i bali, a przede wszystkim opieki nad rodzinami policjantów, co trwało nieprzerwanie aż do wybuchu II wojny światowej.

Pozycja ta z pewnością może być ciekawa nie tylko dla pasjonatów historii Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, ale dla wszystkich osób, które interesują się zarówno historią polskiej policji, jak i losami tworzących ją ludzi oraz ich rodzin.

„Rodzina Policyjna w fotografii 1929-1939”, Biuro Historii i Tradycji Policji, Warszawa 2018, s. 180, 165 ilustracji .

Powrót na górę strony