Aktualności

Policyjne kalendarium - lipiec

Data publikacji 01.07.2019

90 LAT TEMU

Lipiec 1929

Komenda Główna PP rozpoczęła wydawanie letnich mundurów. W pierwszej kolejności otrzymali je policjanci z Warszawy (1750 kompletów, z zamówionych 2800) oraz Poznania (700 kompletów). Do końca roku letnie mundury otrzyma jeszcze 16 tys. funkcjonariuszy PP.

Gazeta Administracji i Policji państwowej (nr 14 z 15 lipca 1929 r.) podała do wiadomości, iż służby zaopatrzeniowe KG PP przystąpiły do wyposażania wszystkich jednostek (do posterunków włącznie) w specjalne szafy żelazne, które – zgodnie z zaleceniami – mają być przytwierdzane do podłogi i ściany. Nowy sprzęt ma służyć do zabezpieczania służbowych dokumentów.

Z dużym opóźnieniem redakcja tygodnika „Na Posterunku” zamieściła zdjęcie szczęśliwego mieszkańca Warszawy – Ryszarda Zielińskiego (niestety, brak o nim bliższych danych), który w kwietniu 1929 r. wylosował główną nagrodę w loterii fantowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Policyjny Dom Zdrowia”. Była nią – samochód osobowy   w wersji sedan. Marki nie podano. Losowanie nagród odbyło się w siedzibie Kasyna Oficerów PP m.st. Warszawy. (zdj.1)

12 VII – Komendant główny PP płk. Jagrym-Maleszewski podpisał okólnik nr 1634, dotyczący zatrudniania w komisariatach emerytów policyjnych, których sytuacja materialna zmuszała do szukania dodatkowego źródła dochodu. Aby przyjść im z pomocą, komendant główny zezwolił emerytom dorobić na świadczeniu porad prawnych, pisaniu podań do władz i urzędów, a także prowadzeniu drobnej sprzedaży druków, blankietów i znaczków skarbowych. Dla dorabiających emerytów przewidziano w komisariatach osobny stolik, opatrzony tabliczką  z napisem „Inwalida policyjny – osoba nieurzędowa”, na którym obowiązkowo musiał znajdować się cennik za świadczone porady.

25 VII – Komendant główny PP w towarzystwie swej małżonki, odwiedzili półkolonie letnie dla dzieci policjantów, zorganizowane w okolicach Warszawy przez Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna”. Letni wypoczynek dla dzieci oraz opieka nad nimi, to jedne z priorytetowych zadań nowo powstałej samopomocowej organizacji, kierowanej przez panią Jadwigę Maleszewską, żonę komendanta głównego PP. W trakcie odwiedzin policyjna dziatwa zaprezentowała dostojnym gościom przygotowany program artystyczny, na który złożyły się tańce, śpiewy, deklamacje i zabawy kostiumowe. (zdj. 2)

 

40 LAT TEMU

Lipiec 1979

● Z listów do redakcji: Z inicjatywy kierownictwa Komisariatu MO w Niemodlinie [woj. opolskie] nasi przyjaciele milicjanci przez wiele wieczorów kosztem swego wolnego czasu pracowali w naszej szkolnej świetlicy i w efekcie mamy ją teraz odnowioną, z pięknie wykonaną boazerią z drewna. Pisząc o tym chcielibyśmy, by wszyscy dowiedzieli się, jakich wspaniałych ludzi w milicyjnych mundurach mamy w Niemodlinie. Podpis: Rada Samorządu Szkolnego w Zbiorczej Szkole w Rogach.

● Dobra współpraca między funkcjonariuszami MO a żołnierzami WOP w rejonach nadgranicznych woj. elbląskiego oraz wspólne wykonywanie zadań na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego stały się zasadą działania obu tych służb. Najczęstszą formą współdziałania są patrole milicyjno-wojskowe, które reagują nie tylko na  wszelkie przypadki łamania norm prawnych, ale również udzielają pomocy w zabezpieczaniu imprez sportowych i rozrywkowych, których nie brakuje w kurortach Mierzei Wiślanej. Za tę pomoc podziękował wopistom zastępca komendanta woj. MO w Elblągu, płk Edward Kłosowski.

● Nakładem PWN ukazała się publikacja płk. dr. Kazimierza Otłowskiego, zastępcy komendanta stołecznego MO, pt. Podejrzany w postępowaniu karnym. Studium kryminalistyczne. Autor, znany praktyk i teoretyk prawa, daje wyczerpujące kompendium wiedzy o podejrzanym, jako centralnej postaci w postępowaniu karnym. Najwięcej uwagi autor poświęcił metodzie przesłuchań podejrzanych, wykorzystując swoje bogate doświadczenie w tym zakresie, zdobyte w ciągu wielu lat pracy na stanowisku naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KS MO.

22 VII – Jak co roku, uchwałą Wojewódzkiej Rady narodowej w Opolu przyznawane są nagrody indywidualne i zespołowe za wybitne zasługi w rozwoju województwa. Już po raz drugi tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano zespół funkcjonariuszy KW MO w Opolu. Tym razem za całokształt działalności w ochronie gospodarki żywnościowej.  (zdj.3)

 

20 LAT TEMU

Lipiec 1999

● Z inicjatywy kierownictwa Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP, w gmachu komendy głównej przy ul. Domaniewskiej otwarto wystawę poświęconą 80-leciu polskiej kryminalistyki. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię z wielu eksponatów musiano jednak zrezygnować, skupiając się na podstawowych działach tej dyscypliny: fonoskopii, badaniach dokumentów i broni, mechanoskopii (głównie przez prezentację narzędzi włamań), chemii i biologii, daktyloskopii oraz fotografii. (zdj.4)

● Komisariat rzeczny w Warszawie  otrzymał do testowania nowy poduszkowiec ratowniczo-patrolowy wyprodukowany w stołecznym  Instytucie Lotnictwa. Jednostka o symbolu PRP 560 wykonana została z płyt kompozytowych, wzmocnionych żywicą poliuretanową, posiada czterocylindrowy tłokowy silnik gaźnikowy POLONEZ 1600. Może zabrać na pokład 4 osoby lub 400 kg ładunku i rozwinąć maksymalna prędkość 45 km/godz.

14 VII – Komendant główny Policji nadinsp. Jan Michna wprowadził do użytku – decyzją nr 121/99 - Zasady etyki zawodowej policjanta, do czego zobowiązywała ustawa o Policji.

15 VII – Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, prezydent Aleksander Kwaśniewski mianował na stopień nadinspektora pięciu oficerów Policji. Generalskie szlify otrzymali dwaj zastępcy komendanta głównego Policji: insp. Józef Semik oraz insp. Władysław Padło, a także komendanci wojewódzcy: śląski – insp. Mieczysław Kluk, mazowiecki – insp. Zdzisław Marcinkowski oraz łódzki – insp. Tadeusz Ławniczak.

23-25 VII -  We wszystkich garnizonach policyjnych odbyły się uroczystości związanie ze Świętem Policji. Centralne obchody zorganizowano w Warszawie. Głównym punktem programu było nadanie Komendzie Głównej Policji sztandaru, poświęconego przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Ojczyzny. Na sztandar ten złożyli ślubowanie absolwenci WSPol. w Szczytnie, promowani na pierwszy stopień oficerski, oraz policjanci Oddziału Prewencji KSP. (zdj.5)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Źródło: BEH-MP KGP zdj. „Na Posterunku”, „WSN”, „Gazeta Policyjna” 

Powrót na górę strony