Premiera książki Oleha Razyhrayeva pt. „Policja państwowa w województwie wołyńskim w okresie międzywojennym”
4 lipca 2019 roku, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, odbyła się promocja książki Oleha Razyhrayeva Policja państwowa w województwie wołyńskim w okresie międzywojennym.
Monografia przedstawia powstanie, organizację i działalność Policji Państwowej na Wołyniu w okresie międzywojennym, i jest wynikiem wieloletnich badania w zakresie historii polskiej policji. Praca wypełnia lukę w historiografii polskiej, ukraińskiej i białoruskiej oraz zachęca do dyskusji nie tylko na temat organów bezpieczeństwa publicznego działających na terenie Wołynia, ale również niektórych aspektów historii politycznej, gospodarczej i społecznej tego regionu.
W książce opisano strukturę i zadania Policji Państwowej w latach 1919–1939, przedstawiono też funkcjonowanie policji politycznej i służby śledczej. W ujęciu chronologicznym przeanalizowano życie społeczne i polityczne Wołynia, metody, które stosowała policja nadzorując legalne polityczne partie i organizacje, jak również walcząc z działalnością antypaństwową. Książka została wzbogacona ilustracjami, które pozwalają nam na zrozumienie, jak wyglądało życie codzienne policjantów na Wołyniu w dwudziestoleciu międzywojennym.
Monografia dr. Oleha Razyhrajewa jest ciekawą pozycją na rynku wydawniczym nie tylko dla wąskiego grona fachowców, którzy specjalizują się w historii funkcjonowania policji, ale również dla wszystkich zainteresowanych historią międzywojennego Wołynia. Książka porusza wiele ważnych problemów: walka z przemytnictwem na granicy polsko-sowieckiej, poszukiwanie agentów obcego wywiadu w regionie, zwalczanie przestępczości kryminalnej, nadzór nad prostytutkami i pozostałymi marginalnymi elementami wołyńskiego społeczeństwa w okresie międzywojennym.
Źródło: IPN/ BEH-MP KGP