Aktualności

Policyjne kalendarium - wrzesień

Data publikacji 01.09.2019

90 LAT TEMU

Wrzesień 1929

Zginęli na posterunku: post. Antoni Jaksoniak (z Horodenki, woj. stanisławowskie) – 1.IX; post. Michał Wawrzyniak (woj. poznańskie) – 2.IX.);  post. Michał Dolata (woj. poznańskie) – 24.IX.

5-8 IX – W Katowicach, kolebce policyjnego sportu (tu bowiem w 1924 r. powstał  pierwszy w Polsce Policyjny Klub Sportowy) rozegrano IV Ogólnokrajowe Zawody Sportowe Policji Państwowej. Wzięło w nich udział ponad 400 zawodników zrzeszonych w krajowych PKS-ach. Rozegrano dyscypliny lekkoatletyczne (17 konkurencji), strzeleckie (8), kolarskie (2), pływackie (8), szermiercze (3), a także bokserskie, marszowe, rzut granatem oraz mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Policji Państwowej i drużyną KS „Ruch” (Hajduki Wielkie). Zwyciężyli policjanci w stosunku 5:0.

27-28 IX – W Łucku odbyła się odprawa funkcjonariuszy PP garnizonu wołyńskiego. Przewodniczył jej insp. Jan Płotnicki, komendant PP Okręgu XIII Wołyńskiego, który przedstawił problemy współdziałania Policji Państwowej z władzą administracyjną oraz zagadnienia rozwoju sportu i ruchu kulturalno-oświatowego w PP. W naradzie uczestniczyli również przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych, obrony oraz sprawiedliwości.

29 IX -  Efektownym pokazem wyszkolenia policyjnych koni służbowych zakończono  program ujeżdżania (remont rocznika 1928) w Oddziale Ujeżdżania Remont PP w Warszawie. (Remont - młody koń dla wojska.– przyp. J.Pac.). Jak podaje tygodnik „Na Posterunku”, licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać stopień wytrenowania (i zachowania się w różnych sytuacjach) ponad stu wierzchowców przeznaczonych do służby w PP. (zdj. 1,2)                          

40 LAT TEMU

Wrzesień 1979

Wraz z końcem wakacji zamknęła podwoje kolonia letnia KW MO w Gdańsku, zlokalizowana w dzielnicy Przymorze, w budynku Szkoły Podstawowej nr 79 im. płk. Ignacego Borkowskiego, pierwszego komendanta wojewódzkiego MO w tym mieście. Od kilku lat placówka ta cieszy się mianem jednej z najlepszych na terenie Trójmiasta. W okresie  wakacji na każdym z turnusów wypoczywa tu 440 dzieci pracowników resortu spraw wewnętrznych ze wszystkich regionów kraju.

W bydgoskiej KW MO „elektroniczna rewolucja”. Kilku funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego, pasjonatów raczkującej w kraju informatyki, własnym sumptem postanowiło unowocześnić system ewidencji swej pracy, zastępując tradycyjne papierowe kartoteki kodowaną informacją w postaci cyfrowej. Do tego celu posłużył im stary, wyeksploatowany radziecki komputer „Mińsk-22”, monitor ekranowy oraz inne podzespoły, które otrzymali  z Instytutu Maszyn Matematycznych z Warszawy. Sami zaprogramowali maszynę, a swoje dzieło nazwali Systemem współpracy Operacyjnej MO (SWOMO). Wprowadzili już do niego rejestr osób legitymowanych, pojazdów utraconych w wyniku przestępstwa i całą ewidencję kryminalną. Teraz na swoją kolej oczekuje kartoteka kierowców oraz zbiory innych wydziałów. (zdj. 3)  

6-8 IX – W Rzeszowie odbyła się Centralna Spartakiada Funkcjonariuszy Resortu spraw Wewnętrznych. Jej zwieńczeniem był wielobój milicyjny, składający się z sześciu konkurencji: strzelania z pistoletu, rzutu granatem, pływania na 50 m stylem dowolnym oraz dyscyplin LA:   skoku w dal i biegów na 100 oraz 800 m.  Rywalizacja zakończyła się generalnym sukcesem wieloboistów z KS MO, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej: 1 - szer. Andrzej Poręba, 2 – szer. Roman Adamski, 3 – plut. Jerzy Smoczyński. W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła również drużyna z KS MO (przed KW MO we Wrocławiu i Katowicach), zdobywając puchar ministra spraw wewnętrznych. (zdj. 4)

20 LAT TEMU

Wrzesień 1999

● Przy Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach powstał pierwszy w kraju policyjny punkt konsultacyjny dla ofiar przestępstw. Społeczną działalność podjęły w nim, oprócz funkcjonariuszy, również osoby cywilne o odpowiednim przygotowaniu zawodowym – pedagog, duszpasterz, prawnik.

● Policyjna historiografia wzbogaciła się o kolejną wartościową pozycję, która poszerza naszą wiedzę o dziejach formacji bezpieczeństwa istniejących w wojskowych i cywilnych strukturach polskiego państwa podziemnego w okresie II wojny światowej. Na półkach księgarskich ukazała się książka Janusza Marszalca pt. Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w Powstaniu Warszawskim, wydana przez Oficynę Wydawniczą Rytm. Jest to rozprawa doktorska 31-letniego absolwenta historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

● Turniej Par Patrolowych  Słupsk’99 wygrała pierwsza reprezentacja KWP w Białymstoku (Oddziały Prewencji),  w składzie: st. post. Jacek Adamski i post.  Jacek Lachowski, plasując się przed swymi kolegami z zambrowskiej KPP: mł. asp. Grzegorzem Strękowskim i st. sierż. Grzegorzem Zientarskim. W ogólnopolskim konkursie na najlepszego policjanta-przewodnika psa służbowego roku 1999 zwyciężył st. asp. Roman Krzywański (KWP w Łodzi), przed sierżantami sztabowymi Józefem Granicą i Bogdanem Niedżwieckim (obaj z KWP w Olsztynie).   (zdj. 5)

9-11 IX – W Kielcach rozegrano XII finał konkursu „Policjant Ruchu Drogowego ‘99”. Wzięło w nim udział 17 dwuosobowych reprezentacji z KWP, KSP oraz Żandarmerii Wojskowej. Rywalizowano w tradycyjnych dyscyplinach, m.in. jeździe samochodem i motocyklem, udzielaniu pierwszej pomocy, kierowaniu ruchem na skrzyżowaniu oraz wiedzy teoretycznej z zakresu prawa o ruchu drogowym i kodeksu wykroczeń. Najlepiej przez wszystkie konkurencje przebrnął sierż. sztab. Henryk Berliński z Kielc, wyprzedzając kom. Jerzego Wiśniewskiego – również z Kielc, oraz mł. asp. Marcina Stypińskiego z Radomia. Drużynowo zwyciężyła reprezentacja woj. świętokrzyskiego przed ekipami z województw mazowieckiego i małopolskiego. (zdj. 6)               

20 IX – Weszła w życie ustawa z 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej (i in.), którzy spowodowali szkody w mieniu Skarbu Państwa, znajdującym się w dyspozycji ich jednostek. (Dz.U. 53/1999, poz.548).   

Źródło: BEH-MP KGP zdj. „Na Posterunku”, „WSN”, „Gazeta Policyjna”

Powrót na górę strony