Ostatni komendant Policji Państwowej w Warszawie
8 października 1934 r. podinspektor Marian Kozielewski, m. in. w uznaniu zasług za udział w śledztwie wyjaśniającym sprawę zamachu na Bronisława Pierackiego – ministra spraw wewnętrznych, został powołany na stanowisko komendanta Policji Państwowej m. st. Warszawy.
Obowiązki swoje pełnił do ostatnich dni obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. W październiku 1939 r., pod naciskiem prezydenta Starzyńskiego, Marian Kozielewski zgodził się na pozostanie w strukturach, tworzonej przez Niemców Policji Polskiej, tzw. granatowej policji. Został pierwszym komendantem Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa na miasto Warszawę. Jednocześnie rozpoczął tworzenie struktur konspiracyjnych, które zostały podporządkowane Polskiemu Państwu Podziemnemu. Funkcję te pełnił do 7 maja 1940 r. kiedy został aresztowany.
Sylwetka Mariana Kozielewskiego będąca jednym z elementów wystawy pt. „Od Policji Państwowej do Policji”, została w dniu dzisiejszym zaprezentowana uczniom z Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Dla odwiedzających szczególnie ciekawe były ekspozycje poświęcone historii Policji Państwowej i dziejom funkcjonariuszy PP w mrocznych czasach II wojny światowej. Kolejnym punktem wizyty była projekcja filmu „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” i „Kobiety w Policji”.
Na koniec wycieczki, nasi mili gości, zgodnie z tradycją Biura zwiedzili zrekonstruowany gabinet gen. insp. Kordiana Józefa Zamorskiego, ostatniego komendanta PP.
Źródło: BEH-MP KGP fot. Radosław Szleszyński