Gabinet Komendanta Głównego Policji Państwowej
W budynku Biura Edukacji Historycznej-Muzeum Policji KGP znajduje się zrekonstruowany gabinet gen. insp. Kordiana Józefa Zamorskiego, ostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej, który pełnił służbę w latach 1935-1939. Z zawodu wojskowy, który pomimo dowodzenia PP, nigdy nie zerwał więzi z wojskiem manifestując to permanentnym noszeniem munduru generalskiego.
Dla współczesnej Policji postać Generała pozostaje szczególnie istotna, gdyż jest on autorem Przykazań policjanta Policji Państwowej, które stanowią po dziś dzień pożądany zbiór wartości wyznawanych przez każdego funkcjonariusza.
Zrekonstruowany gabinet nawiązuje do tego, w którym urzędował Komendant Główny Policji Państwowej przy ul. Nowy Świat 69. Pokój, w którym odtworzono biuro szefa międzywojenne, policji jest mniejszy, gdyż prawdziwy miał przeszło 12 m. długości, a aranżacja pomieszczenia do pracy Komendanta Głównego PP sprawiała, że czuło się powagę tego urzędu. Stylem gabinet ten nie wyróżnia się od innych biur wysokich urzędników państwowych z okresu międzywojnia. Modą z minionych lat w budynkach publicznych poza godłem państwowym wisiały portrety prezydenta i marszałka Józefa Piłsudskiego.
Gabinet gen. insp. Kordiana Józef Zamorskiego, ostatniego komendanta Policji Państwowej będący jednym z elementów wystawy pt. „Od Policji Państwowej do Policji”, został w dniu dzisiejszym zaprezentowany uczniom I i II Licem Ogólnokształcącego z Wyszkowa.
Źródło: BEH-MP KGP fot. Radosław Szleszyński