Aktualności

Konferencja naukowa „Administracja państwowa, służby specjalne i siły zbrojne II RP wobec ugrupowań i środowisk komunistycznych 1918–1939”

Data publikacji 21.11.2019

Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało konferencję naukową „Administracja państwowa, służby specjalne i siły zbrojne II RP wobec ugrupowań i środowisk komunistycznych 1918–1939”, która odbyła się 21 listopada 2019 r. w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Głównym celem konferencji było ukazanie stosunku instytucji państwa polskiego do zagrożenia komunistycznego, które na gruncie krajowym reprezentowała Komunistyczna Partia Robotnicza Polski/Komunistyczna Partia Polski, funkcjonujące w jej ramach Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy i Komunistyczna Partia Zachodniej Białorusi oraz inne prokomunistyczne organizacje młodzieżowe, społeczne, zawodowe i polityczne.

W kręgu tematycznym konferencji znalazły się także bezpośrednie wpływy Kominternu i jego kurierów, sprawy uszczelnienia granicy państwowej, cenzury, czy też propagandy komunistycznej oddziałującej na środowiska inteligencji.

Konferencja była zorganizowana w ramach seminarium badawczego Biura Badań Historycznych IPN pt. „Komuniści w II Rzeczypospolitej” i w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.

W panelu eksperckim wykład pt. „Policja Państwowa a ochrona granicy wschodniej II Rzeczypospolitej przed komunistycznymi grupami dywersyjnymi w latach 1923-1924” wygłosił nadkom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Edukacji Historycznej-Muzeum Policji KGP.

Źródło: IPN

Powrót na górę strony