Aktualności

Wigilia w Katedrze Polowej WP

Data publikacji 16.12.2019

Po południu w piątek 13 grudnia br. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie odbyły się uroczystości opłatkowe stowarzyszeń skupiających potomków ofiar zbrodni katyńskiej i zesłańców syberyjskich. W uroczystościach wziął udział zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha.

Spotkanie przygotowane przez Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. , Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie i Oddział w Warszawie Związku Sybiraków rozpoczęło się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. ks. Józefa Guzdka, który jest także delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. W Eucharystii uczestniczyli potomkowie jeńców NKWD, ofiar zbrodni katyńskiej, przedstawiciele związków zawodowych, działających w służbach mundurowych, członkowie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach z jej prezes Ireną Zając oraz przewodniczącym Rady Fundacji nadinsp. w st. spocz. Władysławem Padło na czele. Obecni byli przedstawiciele Komendy Głównej Policji, w tym dyrektorzy biur, był także prezes Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej nadinsp. w st. spocz. Adam Rapacki i wielu znamienitych gości. Komendanta Głównego Policji reprezentował jego zastępca nadinsp. Kamil Bracha. Homilię wygłosił krajowy duszpasterz Policji bp. Józef Guzdek.

Po zakończeniu liturgii, przedstawiciele policjantów, NSZZP oraz WSRP 1939 r. złożyli na ręce proboszcza Katedry Polowej WP ks. płk. Mariusza Tołwińskiego świecę paschalną, przywiezioną z pielgrzymki na Jasną Górę, która powstała z wosku zebranego przez pszczelarzy wywodzących się z Policji. Paschał zapłonie w przyszłoroczne Święta Wielkiej Nocy. 

W katedrze biskup Józef Guzdek w uznaniu zasług dla upamiętniania ofiar zbrodni katyńskiej oraz za upowszechnianie wiedzy na temat martyrologii Polaków na Wschodzie odznaczył Medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” pięć osób. W ten sposób wyróżnieni zostali: Anna Wesołowska prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Teresa Bracka prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach, Jarosław Olbrychowski prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, Stanisław Sikorski prezes Oddziału w Warszawie Zawiązku Sybiraków oraz Marek Krystyniak prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie.

Po Eucharystii w Sali Konferencyjnej Ordynariatu Polowego WP odbyło się spotkanie opłatkowe, podczas którego zebrani wysłuchali wspomnień z „nieludzkiej ziemi” i kolęd w wykonaniu Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył , Andrzeja Batora oraz zespołu z Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Występ dał również Chór „Złota Jesień” z Piaseczna, którego dyrygentem jest Romuald Stępniewski, honorowy członek WSRP 1939 r. Wielką popularnością cieszyli się policyjni rekonstruktorzy w replikach przedwojennych mundurów.

W roku jubileuszowym dla Policji prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski wręczył kierownikowi Muzeum Katyńskiego w Warszawie Sławomirowi Frątczakowi podziękowanie za wsparcie projektu OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje” oraz za propagowanie etosu służby Policji Państwowej II RP. Na zakończenie wszyscy łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst i zdjęcia Paweł Ostaszewski/ Miesięcznik „Policja 997”  

Powrót na górę strony