Wacław Nowiński, funkcjonariusz PP, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
Wacław Nowiński ur. 7 IX 1889 r. przed wojną był funkcjonariuszem Policji Państwowej i jednocześnie prowadził pływalnię na Wiśle. Po wybuchu wojny, zgodnie z wymogiem podjął służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa. Podczas okupacji w mieszkaniu państwa Nowińskich w Warszawie przy ul. Targowej 39 lub w budynku pływalni zatrzymywali się uciekinierzy z dzielnicy żydowskiej, którzy mieszkali tam do czasu znalezienia im kryjówek. Zgodnie z relacja syna, jego ojciec jako funkcjonariusz policji granatowej chodził do warszawskiego getta i niekiedy udawało mu się kogoś z niego wyprowadzić. Dzięki pełnionej służbie ratował również złapanych Żydów. W domu państwa Nowińskich Janina Pańska i 6-letni chłopiec Gabryś Munwes ukrywali się przez ok 2 lata.
Wśród uratowanych przez Wacława Nowińskiego i jego rodzinę byli: Jania Pańska, Rapaport, Gabriel Munwes, Aleksander Bronowski Aleksandra, Rozalia i Matys Berłowiczowie
Wacława Nowińskiego zmarł 11 kwietnia 1959 r. Nigdy zarówno w czasie wojny, jak i po niej za swoje bohaterstwo nie oczekiwał nagród ani wdzięczności, pomimo to cała rodzina za odważne niesienie pomocy ludziom w potrzebie została uhonorowana odznaczeniem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Władysław i Janina, jego żona 28 kwietnia 1970 r. zaś dzieci, córka Zofia w 1984 r. a syn, również Władysław w 1983 r.
Źródło: sprawiedliwi.org.pl