Aktualności

Monografia „100 lat lotnictwa w Bydgoszczy” to świadectwo początków lotnictwa policyjnego

Data publikacji 03.02.2021

Z okazji jubileuszu i setnych urodzin Portu Lotniczego w Bydgoszczy opublikowano wyjątkową, bogato ilustrowaną książkę „100 lat lotnictwa w Bydgoszczy”. W monografii znalazły się wspomnienia pasjonatów i ludzi związanych z bydgoskim lotnictwem, a także liczne fotografie przedstawiające m.in. szkolenie pilotów na potrzeby tworzonej w 1931 roku - przez Komendę Główną Policji Państwowej – Policji Lotniczej.

Monografia „100 lat lotnictwa w Bydgoszczy” powstała w wyniku kooperacji Portu Lotniczego Bydgoszcz, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, Aeroklubu Bydgoskiego oraz Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy. Prace nad książką trwały od jesieni 2015 roku. Na ponad 400 stronach książki oprócz historycznych fotografii i dokumentów znajdują się również szczegółowe dane historii bydgoskiej awiacji dotyczące osiągnięć sportowych, obecności wojska, Policji oraz rozwoju lotnictwa cywilnego.

Publikacja stanowi wspaniałe źródło wiedzy, zarówno dla sympatyków lotnictwa jak i miłośników historii regionu. Lotnictwo w Bydgoszczy ma jedną z najdłuższych historii w kraju. Obfituje ona w wiele ciekawych epizodów oraz nazwisk, znanych nie tylko pasjonatom lotnictwa. Bydgoskie lotnisko powstało z pomysłu niemieckiego dowództwa wojskowego w 1916 roku. 24 stycznia 1920 roku zostało przejęte przez oddziały 8 Pułku Strzelców Wielkopolskich i w tym samym roku przemieniło się w siedzibę wojskowego szkolnictwa lotniczego. W pierwszych latach odradzającej się po 123 latach zaborów Polski było fundamentem dla powstającego i rozwijającego się polskiego lotnictwa. Przez szereg następnych lat doby okresu II Rzeczypospolitej rozwijało się zarówno w sferze cywilnej jak i wojskowej. Mało kto wie , że odegrało ono kluczową rolę w szkoleniu kadry lotniczej powstającej w 1931 roku policji lotniczej organizowanej przez Komendę Główną Policji Państwowej. W tym roku obchodzimy właśnie jubileusz 90 – lecia Lotnictwa Policyjnego. Niestety z chwilą wybuchu II Wojny Światowej we  wrześniu 1939 roku lotnisko zostało zajęte przez Niemców i przez cały okres hitlerowskiej okupacji pełniło rolę lotniska wojskowego i szkoleniowego dla samolotów i pilotów Luftwaffe. Od 1945 roku lotnisko na powrót stało się bazą jednostek polskiego Lotnictwa Wojskowego - stacjonowało tu kilka czynnych jednostek wojskowych. Od lat dziewięćdziesiątych stopniowo przywracano je lotnictwu cywilnemu tak w znaczeniu regionalnym, jak i ogólnopolskim.

Ten żywy, znakomicie zilustrowany dokument pokazuje, że samoloty, ich pasażerowie i lotnicy byli w mieście nad Brdą od zawsze – od czasów, gdy lotnictwo z marzenia entuzjastów powoli przemieniało się w rzeczywistość. Na ponad 400 stronach książki oprócz historycznych fotografii i dokumentów znajdują się również szczegółowe dane historyczne z historii bydgoskiej awiacji dotyczące osiągnięć sportowych, obecności wojska czy Policji Państwowej oraz rozwoju lotnictwa cywilnego.

Zagłębiając się w przedstawioną na kartach książki historię bydgoskiego lotnictwa można sobie  uświadomić jak istotną rolę w dziejach polskiego lotnictwa spełniało to lotnisko. Dzięki zaangażowaniu Portu Lotniczego i determinacji w realizacji pomysłu do rąk czytelników trafiła nie tylko pierwsza monografia tak szeroko opisująca dzieje lotnictwa w Bydgoszczy, ale także jakiegokolwiek lotniska w Polsce. Mam nadzieję, że publikacja usatysfakcjonuje zarówno tych, którym temat był nieznany jak i tych, którzy z lotnictwem związani są od wielu lat. Ci, których zainteresowała ta pozycja albumowa, pragniemy poinformować, iż jest ona dostępna w sprzedaży za pośrednictwem Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz w Bydgoskiego Centrum Informacji.

Źródło: BEH-MP KGP/KM, fot: Port Lotniczy Bydgoszcz

  • Monografia pt. "100 lat Lotnictwa w Bydgoszczy"
Powrót na górę strony