Uroczystości w rocznicę zbrodni katyńskiej w Pruszkowie
15 kwietnia 2021 r. w 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę posadzenia Dębów Pamięci - Dębów Katyńskich symbolicznie na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie złożono wiązanki kwiatów dla upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej
Pod Dębami Pamięci złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
W imieniu Teresy Brackiej Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia RODZINA POLICYJNA 1939 r. z siedzibą w Katowicach znicze pamięci zapaliła Przewodnicząca OSRP 1939 r. Odział w Warszawie Pani Małgorzata Włodek i mł. Insp. Michał Pisarski Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie.
15 kwietnia 2011 r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie uroczyście, w obecności władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz rodzin pomordowanych oficerów w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Katyń… ocalić od zapomnienia” posadzono trzy Dęby Pamięci dla uhonorowania funkcjonariuszy Policji Państwowej: nadkom. Antoniego Bąka i asp. Stefana Kaliskiego zamordowanych w Kalininie (Twer) oraz oficera Wojska Polskiego mjr Władysława Gomulińskiego zamordowanego w Katyniu.
Wartę honorową przy Dębach Pamięci wystawili Strzelcy Rzeczypospolitej w umundurowaniu historycznym Policji Państwowej, członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia RODZINA POLICYJNA 1939 r. z/s w Katowicach Oddział w Warszawie.
O godz. 18.00 w intencji ofiar Katynia - policjantów Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD w Kalininie (Twerze) a pogrzebanych w dołach śmierci w Miednoje została odprawiona uroczysta Msza Święta.
Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył ks. Zygmunt Robert Berdychowski Kapelan Stołeczny Policji.
Asystę honorową - poczty sztandarowe wystawiła Komenda Stołeczna Policji i Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie oraz Strzelcy Rzeczypospolitej.
Byli też Sybiracy, kombatanci i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych.
Do uczestników uroczystości Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki skierował list, w którym podziękował uczestnikom uroczystości za kultywowanie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP.
Uroczystości zakończyły słowa wiersza – pieśni napisanej przez jednego z jeńców Ostaszkowa ,,Pieśni z Ostaszkowa”
(…),, Ostatni zeszliśmy z wytycznych nam wart,
A troska okryła nam czoła,
Gdy wróg nasz odwieczny podstępem jak łotr
Wyniszczał Ojczyznę dokoła.
(…)
Gdy zajdzie potrzeba,
Gdy zechce tak los, niepomni na groby i rany,
Swe życie i zdrowie oddamy na stos
Dla Ciebie, mój kraju kochany …
Po złożeniu wieńców i wiązanek w kaplicy katyńskiej odegrano melodię ,,Śpij kolego".
Źródło: OSRP 1939