Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

"Trzeci kurs normalny dla kobiet szeregowych Policji Państwowej."

Data publikacji 03.04.2025

Równo 90 lat temu, 3 kwietnia 1935 roku, rozpoczął się trzeci kurs dla kobiet policjantek. O tym wydarzeniu dowiadujemy się z krótkiej relacji zamieszczonej w numerze 15 gazety policyjnej „Na posterunku”, z dnia 7 kwietnia 1935 roku.

„Dnia 3 kwietnia r.b. otwarty został w Szkole oficerskiej w Warszawie, normalny kurs dla szeregowych P.P. – kobiet, na który powołano 50 nowoprzyjętych policjantek i 10 pozostających w służbie.”
Był to już trzeci kurs dla kobiet policjantek. Przypomnijmy pierwszy odbył się w 1925, a drugi 1929 roku.


Na posterunku 17, 1935 rok.


„Otwarcia kursu dokonał naczelnik wydziału wyszkolenia Komendy Głównej insp. Horodyski w obecności naczelnika Centrali Śledczej inps. Sitkowskiego oraz wykładowców.”
„Kurs trwać będzie 3 i pół miesiąca, poczem frekwentantki odbędą jednomiesięczną praktykę w Urzędzie Śledczym m.st. Warszawy, zanim otrzymają właściwe przydziały.”
W tym samy artykule jest prezentowany w dużym skrócie program szkolenia.
„Program kursu obejmuje: prawo karne (60 godz.), prawo państwowe i administr. (40 godz.), instrukcję służbową (40), przepisy biurowe (3), medycynę kryminalną, higienę i ratownictwo (25), stronnictwa polityczne i ruch zawodowy (20), naukę o broni i wyszkolenie strzeleckie (20), musztrę i ćwicz. Sprawności fiz. (20), służbę śledczą (120), naukę o Polsce współczesnej (10), obronę przeciwlotniczą i przeciwgazową (8), walka z prostytucją (25), walka z pornografią (4), psychopatologję (7), choroby weneryczne (8), walkę z alkoholizmem (4), walkę z handlem narkotykami (6), prawodawstwo w zakresie przestępców nieletnich (15), opiekę nad więźniami (3), emigrację (12), opiekę społeczną (15), ochronę pracy kobiet i małoletnich (5), ruch kobiecy w Polsce i zagranicą (4).”
Pełen program szkolenia kursu frekwentantek znajdujemy w Rozkazie Komendanta Głównego Policji Państwowej nr. 653 z dnia 6 kwietnia 1935.

Źródło: WEH GKGP, AAN.
Tekst Karol Karasiewicz

 

Powrót na górę strony