Dwudziestolecie Dywizjonu Konnego Policji Państwowej w m. stoł. Warszawie
Dnia 18 czerwca 1939 r. odbyła się uroczystość obchodu dwudziestolecia Dywizjonu Konnego P. P. w m. st. Warszawie.
Uroczystość rozpoczęto mszą św. w kościele N. M. P. Częstochowskiej przy ul. Łazienkowskiej, na którą przybył p. komendant główny P. P. gen. bryg Kordian Zamorski w otoczeniu naczelników wydziałów Komendy Głównej oraz komendantów województwa warszawskiego i m. st. Warszawy. Po prawej stronie świątyni zajął miejsce Dywizjon Konny P. P. m. st. Warszawy na czele z dowódcą Dywizjonu nadkomisarzem Mieczysławem Tarwidem, dowódcami szwadronów oraz oficerami P. P., kierownikami poszczególnych jednostek Komendy Głównej i m. st. Warszawy. Po mszy św. okolicznościowe przemówienie wygłosił proboszcz ks. dr Henryk Hilchen.
Po nabożeństwie Dywizjon w szyku pieszym odmaszerował na plac D. A. K-u, aby tam dosiąść koni i przygotować się do przeglądu.
O godz. 11 przybył na plac wojskowy p. komendant główny generał Kordian Zamorski I dokonał przeglądu Dywizjonu Konnego, po czym wręczył proporce: Dowództwu Dyonu Konnego P. P., 1. szwadronowi i 2. szwadronowi.
W czasie przeglądu oraz wręczania proporców kapela Dyonu pod kierunkiem przod. Dąbrowskiego odegrała: marsza generalskiego oraz marsza Dywizjonu Konnego P. P.
Po wręczeniu proporców p. General przyjął defiladę Dywizjonu Konnego, prowadzoną przez dowódcę Dywizjonu, po czym poczty Dowództwa Dyonu, 1. I 2. szwadronów wystąpiły z wręczonymi przez p. Generała proporcami.
Po skończonej defiladzie p. General w otoczeniu oficerów udał się do koszar 2. szwadronu Dywizjonu Konnego P. P przy ul. Podchorążych Nr 30, gdzie na placu dokonał przeglądu taboru Dywizjonu Konnego P. P., a następnie przeszedł do świetlicy, gdzie oczekiwali zebrani oficerowie i szeregowi Dywizjonu.
Przy wejściu powitali p. Generała najstarsi służbą w Dywizjonie, ci którzy przesłużyli w Dyonie 20 lat: lek. wet. Grymiński Ignacy, st. post. Chmielewski Piotr, st. przod. Kostrzewa Stefan, st. przod. Gryczko Wiktor, st. post. Dałkowski Józef, st. post. Zabłocki Wacław, st. przod. Potrzebowski Władysław, st. post. Deryng Jan, st. post. Maciążek Paweł, st. post. Jastrzębski Władysław, st. przod. Pol Bonifacy, st. przod. Wróblewski Edward, po czym Dowódca Dywizjonu nkom. Tarwid skreślił w krótkich słowach dzieje powstania i służby Dyonu w różnych etapach jego istnienia, poczynając od trudnych chwil organizowania oddziału, poprzez służbę w okresie wojennym aż do chwili obecnej. Dziękując Panu Generałowi za podniesienie Dywizjonu Konnego do rzędu jednostek kawalerii wojskowej, za nadanie proporczyków kawaleryjskich, a nade wszystko za okazywaną pomoc Dywizjonowi, w każdej jego potrzebie, nkom. Tarwid prosił p. Generała o przyjęcie pierwszej odznaki pamiątkowej Dywizjonu Konnego.
Pan generał przyjął odznakę i zwracając się do zebranych przemówił:
„Żołnierze policji konne,j Święto nasze przypada w chwili wydarzeń dziejowych, w chwili, kiedy wymagana jest od obywatela, a nade wszystko policjanta sprężystość i gotowość żołnierska. Z postawy waszej widzę, że gotowość tę posiadacie".
W dalszym przemówieniu p. Generał wyjaśnił, że wręczone przed chwilą proporce posiadają barwy: państwową, m. stoł. Warszawy i policyjną, że barw tych Dywizjon Konny chronić musi przez ofiarność w służbie i wysiłek. Zwracając się następnie do szeregu kandydatów do odznaczenia odznaką Dyonu, p. Generał dał im miano weteranów służby w kawalerii policyjnej, pochwalił ich wieloletnią służbę żołnierską, uwidocznił przy tym zasługi d-ra Grymińskiego, który przez 20 lat pozostaje na stanowisku w najtrudniejszych częstokroć warunkach.
Po przemówieniu p. Generał osobiście wręczył odznaki.
Po wręczeniu odznak p. komendant główny P. P., przyjmując zaproszenie dowódcy Dywizjonu, zajął miejsce przy stole, aby spożyć wspólne śniadanie w towarzystwie gości z oficerami i szeregowymi Dywizjonu. H. L
Źródło: „Na Posterunku” 26/1939 str. 10