Aktualności

Pochylmy głowy…

Data publikacji 31.07.2021

1 sierpnia to data znana każdemu mieszkańcowi Warszawy i każdemu Polakowi. Tego dnia, podobnie jak w ubiegłych latach, o godzinie 17:00 w całej stolicy zawyją syreny, na dźwięk których zatrzymamy się, by minutą ciszy uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Oddać hołd poległym i żyjącym jeszcze jego uczestnikom. Uczcić pamięć wszystkich tych, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski

Powstanie Warszawskie, w zgodnej opinii historyków, było największym zrywem oporu w okupowanej Europie. Uznawane jest za jedną z pięciu najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Obliczone było na kilka dni walk, a trwało 63, ociekających morzem krwi. Pochłonęło tysiące ludzkich istnień, zarówno powstańców, jak i bezbronnych mieszkańców stolicy, nad którymi pastwili się hitlerowscy okupanci.

Warto pamiętać, że w powstańczym zrywie uczestniczyli także policjanci, byli funkcjonariusze Policji Państwowej II RP, zmuszeni przez okupanta pod karą śmierci do niewolniczej służby w Polnische Polizei, zwanej „policją granatową”. Większość z nich była w konspiracji, współpracowała z polskim ruchem oporu. W dniach powstania, jako żołnierze Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa tworzyli powstańczą policję, dbając nie tylko o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców, ale również biorąc udział w bezpośredniej walce.

Cześć wszystkim Bohaterom Powstania! 

  • Depesza Naczelnego Wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego z 25 lipca 1944 do szefa sztabu NW gen. Stanisława Kopańskiego z dyrektywami dla dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego – „Bora” w związku z utworzeniem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego
  • Mieszkańcy Warszawy czytający obwieszczenie gubernatora Fischera
  • Depesza wicepremiera Jana Kwapińskiego do Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego – „Bora” i Delegata Rządu na Kraj Jana Stanisława Jankowskiego potwierdzająca upoważnienie do podjęcia decyzji o akcji czynnej, ujawnianiu i powstaniu. Londyn 2 sierpnia 1944, przed otrzymaniem informacji o rozpoczęciu powstania 1.08.1944 r.
Powrót na górę strony
Polska Policja