Aktualności

Policjanci Powstania Warszawskiego

Data publikacji 18.09.2021

W różnych, ostatnio także rocznicowych, wystąpieniach i publikacjach zwykło się dzielić historię polskiej Policji na trzy okresy. Pierwszy obejmuje lata 1919-1939, drugi zaczyna się 7 października 1944 r. i kończy 6 kwietnia 1990 roku, kiedy Sejm rozwiązał Milicję Obywatelską i utworzył Policję, a trzeci obejmuje czas od roku 1990 do chwili obecnej. W periodyzacji tej wyraźnie natomiast pomija się la¬ta II wojny światowej. Bardzo pobieżnie mówi się jedynie o udziale Policji Państwo¬wej w wojnie obronnej 1939 r„ nieco więcej o funkcjonariuszach pomordowanych przez NKWD. Losy i udział tzw. granatowych policjantów w Generalnym Gubernatorstwie z policji polskiej i policji kryminalnej zbadał i opisał Adam Hempel.

Niestety, nadal mało znane są dzieje for­macji bezpieczeństwa istniejących w woj­skowych i cywilnych strukturach polskiego państwa podziemnego. Lukę tę częściowo wypełnia opublikowana ostatnio rozprawa doktorska Janusza Marszalca „Ochrona po­rządku i bezpieczeństwa publicznego w Po­wstaniu Warszawskim”. Praca ta rzuca zu­pełnie nowe światło na powstańczą rzeczy­wistość.

Autor znacznie poszerza, znany z prac Grzegorza Górskiego i Waldemara Grabow­skiego. obraz formacji policyjnych cywil­nych podległych Delegaturze Rządu na Kraj i wojskowych funkcjonujących w ramach Armii Krajowej. Pisze także o formacjach samorządowych, żandarmerii i kontrwy­wiadzie. Nie pomija jednostek tworzonych na bazie organizacji politycznych, np. Pol­skiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Partii Robotniczej.

W pracy tej został omówiony cały kata­log zadań ciążących na formacjach policyj­nych funkcjonujących w warunkach okupa­cji i podczas Powstania Warszawskiego. Mowa jest między innymi o ówczesnych komórkach śledczych, realizowanych przez nie zadaniach, w tym również o pracy ope­racyjnej i agenturze. Do policji należała ochrona i kontrola ruchu w kanałach. Pilno­wano opuszczonych sklepów i domów, po­rządku w kolejkach przy studniach. Funk­cjonariusze Państwowego Korpusu Bezpie­czeństwa i innych formacji zwalczali paskarstwo, gasili pożary, ratowali osoby za­sypane gruzami, egzekwowali przestrzega­nie przepisów porządkowych. Tropili nie­mieckich szpiegów i snajperów, tzw. gołębiarzy. Pilnowali jeńców i osób internowa­nych. Ponadto organizowali kuchnie poło­wa dla bezdomnych i pomoc sanitarną. Prowadzili ewidencję zmarłych i strat mate­rialnych. Autor pokazał też specyfikę zagro­żeń i zadań w poszczególnych dzielnicach miasta i jak się ona zmieniała wraz z sytu­acją na polu walki. Mowa jest o kadrach, stanie dyscypliny i opiniach warszawiaków o powstańczych policjantach. Niestety, nie cieszyli się oni zbytnią popularnością, cho­ciaż nie zawsze z własnej winy.

Zupełnie niepotrzebnie Janusz Marszalec usprawiedliwia się, że jego celem nie było kwestionowanie bezprzykładnego bohaterstwa i wytrwałości powstańców, ponieważ jego bardzo rzetelna i kompetent­na praca stanowi ważne uzupełnienie do­tychczasowych badań. Pokazuje realia, w jakich toczono boje z wielokrotnie silniej­szym wrogiem, zmagając się jednocześnie z głodem, pragnieniem, ale też stawiając czoło zwykłemu bandytyzmowi i innym pa­tologiom nękającym walczącą Warszawę.

Na końcu, z obowiązku recenzenta, mu­szę wskazać na nagminne tytułowanie ofi­cerów Policji stopniami wojskowymi. Jest to drobnostka, ale bardzo rozpleniona w opracowaniach dotyczących II wojny świa­towej. Mimo tego książkę Janusza Marszal­ca spokojnie można polecić wszystkim in­teresującym się historią Policji i II wojny światowej. Znajdą w niej nowe, nieznane i bardzo ciekawie opisane fakty z okresu Po­wstania Warszawskiego. Na odrębną po­chwałę zasługuje umieszczenie na końcu 74 biogramów policjantów, którzy wów­czas bardzo się zasłużyli, a po wojnie byli za to represjonowani, a nawet wykonano na nich wyroki śmierci. Jednym z nich był Bo­lesław Kontrym, przedwojenny komisarz, cichociemny i szef Centrali Służby Śledczej. Przypadające w tym roku obchody 55-lecia Powstania Warszawskiego są doskonałą okazją do przypomnienia różnych ówcze­snych stołecznych policjantów.

Janusz Marszalec: Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w Powstaniu Warszawskim. Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 1999, s. 439.

Źródło: Gazeta Policyjna/Bolesław Sprengel, nr 29/1999, s. 10, zdj. NAC

  • Powstańcy warszawscy
Powrót na górę strony