Aktualności

Uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

Data publikacji 17.09.2021

Po południu 17 września przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się uroczystości 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Odczytany został apel pamięci, oddano salwę honorową i odmówione zostały modlitwy międzyreligijne.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego i Hejnału Warszawskiego.
List od prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników odczytała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. „Wspominając tamte dramatyczne wydarzenia, pochylamy dzisiaj głowę nad bohaterstwem i poświęceniem rodaków, którzy – poddani najcięższej próbie – nigdy nie utracili nadziei na odzyskanie własnego suwerennego państwa”, napisał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, prowadzili działalność konspiracyjną i do końca wierzyli w wyzwolenie Ojczyzny. „Teraz zaś, kiedy na powrót cieszymy się niepodległością i pełnią swobód, pamięć o ofiarach sowieckiej agresji jest niezbywalnym elementem patriotycznego etosu i dziedzictwa. I jestem przekonany, że będzie ona trwać, pielęgnowana przez następne pokolenia, inspirując do służby na rzecz dobra wspólnego: silnej, bezpiecznej wolnej Polski”, napisał.

Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz współtwórca Pomnika, gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki wspomniał elicie narodu zamordowanej przez Sowietów w czasie Zbrodni Katyńskiej. – Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej to nasz obowiązek, który nie może sprowadzać się jedynie do czczenia pamięci o poległych, ale powinien być zobowiązaniem do dbania o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Budowania takiego potencjału militarnego państwa, które będzie miało wystarczającą zdolność obronną, niezależnie od współpracy z NATO i stacjonujących w naszym kraju wojsk sojuszniczych – powiedział. Dodał, że tego właśnie uczą doświadczenia historyczne.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu, wojska, kombatanci i rodziny katyńskie z kraju i zagranicy (m.in. z Białorusi).

Modlitwę międzyreligijną poprowadził ks. ppłk Ireneusz Biruś, kapelan Ordynariatu Polowego. – Gromadząc się dzisiaj w 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę chcemy przez naszą pamięć i modlitwę podziękować Bogu za tych, którzy nie wahali się oddać własnego życia, by Ojczyzna była wolna – mówił kapelan.

Modlitwę odmówili także ks. Aleksy Andrejuk z prawosławnego Ordynariatu Wojskowego, bp Marcin Makula, ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy, rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski oraz imam Ichsan Karagach, przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Wyznaniowego w Polsce.

Odczytany został apel pamięci, a delegacje złożyły wieńce przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.

Uroczystość pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, to coroczny punkt obchodów rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Pomnik przedstawia wagon deportacyjny z leżącymi na nim krzyżami (łacińskimi i prawosławnymi), a także żydowską macewę i nagrobek muzułmański. Przed stojącą na torze kolejowym platformą ułożono 41 podkładów kolejowych, na których umieszczono nazwy pól bitewnych z września 1939 r. znajdujących się we wschodniej Polsce oraz nazwy miejscowości-miejsc kaźni narodu polskiego w ZSRR.

Pomnik został wybudowany ku czci Polaków poległych i pomordowanych na Wschodzie, a w szczególności wywiezionych do łagrów na Syberii oraz ofiar Zbrodni Katyńskiej. Głównym inicjatorem budowy monumentu był Wojciech Ziembiński, którego upamiętnia odsłonięta w ubiegłym roku tablica. Monument został odsłonięty 17 września 1995.
W 1999 r. przed pomnikiem tym modlił się Jan Paweł II podczas VII pielgrzymki do Polski.

Krzysztof Stępkowski

Powrót na górę strony