Aktualności

XIII Rekonstrukcja historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Data publikacji 19.09.2021

W niedzielę 19 września, na łąkach stadniny „Pod lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej, odbyła się XIII Rekonstrukcja historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim, walk 6 Dywizji Piechoty pod Narolem w trakcie pierwszej bitwy pod Tomaszowem Lubelskim w 1939 r.

Uroczystości rocznicowe organizowane przez Burmistrza Miasta Tomaszowa Lubelskiego i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji 82 . rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim w 1939 r. zapoczątkowało wykonanie hymnu narodowego i wystąpienie burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego nawiązującego do wojny 1939 r., setnej rocznicy odzyskania niepodległości, 82. rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim i 400-setnej rocznicy lokacji miasta.

Burmistrz powitał także uczestników rekonstrukcji, a w tym posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego, kombatantów, wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, Roberta Bondyrę reprezentującego Urząd Marszałkowski, komisarza Karola Woldana reprezentującego Komendanta Głównego Policji gen. Jarosława Szymczyka, księży, przedstawicieli instytucji i sponsorów zaangażowanych w organizację imprezy, służby mundurowe, burmistrzów miast i wójtów gmin, dyrektorów i kierowników instytucji, grupy rekonstrukcji historycznej, strzelców Związku Strzeleckiego O.S.-W., harcerzy.

Szczególnie serdecznie powitał Lecha Kątnego potomka Józefa, tomaszowianina który zginął w bitwie pod Tomaszowem.

Po Mszy św. miało miejsce wystąpienie posła Tomasza Zielińskiego, w którym podkreślił męstwo żołnierzy WP, wartość wolności, znaczenie pamięci i wdzięczności poległym za ojczyznę. Natomiast wojewoda lubelski Lech Sprawka odczytał przesłanie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a burmistrz miasta przedstawił treść listu wiceministra Jacka Sasina, wyrażające podziękowanie organizatorom XIII Rekonstrukcji bitew.

Po zakończeniu części liturgicznej i oficjalnej rozegrała się inscenizacja historyczna fragmentu pierwszej bitwy tomaszowskiej obejmująca swą tematyką epizod z walk 6. Dywizji Piechoty przeciwko 28. niemieckiej Dywizji Piechoty, która miała miejsce 18 września 1939r. podczas przebijania się przez Narol zajęty przez Wehrmacht. Obecna na rekonstrukcji publiczność miała niepowtarzalną okazję podziwiać sprawność dowodzenia i męstwo polskich żołnierzy, którzy odnieśli zwycięstwo nad Niemcami przebijając się w lasy Werchraty. Widzowie byli świadkami nie tylko polskiego sukcesu, ale także zastosowania technicznych środków pozoracji walk, jak ognia karabinów maszynowych i broni pojedynczego strzelca, salw dział, czołgów i samochodów pancernych, granatów, co sprawiało niesamowite wrażenie uczestnictwa w centrum tych zdarzeń. W rekonstrukcji miała też miejsce drastyczna scena rozgrywająca się wprost na oczach publiczności, kiedy to rzekomo rycerski Wehrmacht w odwecie za poniesioną klęskę dokonał egzekucji  bezbronnych cywilnych mieszkańcach Narola.

Na zakończenie efektownej rekonstrukcji  wydarzeń, które obejmowały realne fakty z września 1939r., odbyła się defilada uczestników 35. Grup Rekonstrukcji Historycznej zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej oraz wyjątkowo licznej GRH Ludności Cywilnej. Burmistrz miasta w imieniu organizatorów złożył wszystkim uczestnikom podziękowania i  wręczył dyplomy uznania. Należy podkreślić, że XIII rekonstrukcja, jak i imprezy towarzyszące odbywały się przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie, która sprawiła poważne przeszkody i utrudnienia zarówno organizatorom, uczestnikom, publiczności, ale także sprawozdawcom i fotografom dokumentującym jej przebieg. Tym większa więc satysfakcja, że praktycznie cały program rekonstrukcji i imprez towarzyszących został zrealizowany.

Autorem zdjęć jest Karol Jańczuk Nadleśnictwo Tomaszów

Powrót na górę strony