Aktualności

Policja Państwowa a kampania społeczna Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi

Data publikacji 20.10.2021

Działalność i funkcjonowanie Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi jako organizacji o charakterze społecznym stanowiła ewenement w realiach społecznych, politycznych i gospodarczych II Rzeczypospolitej. Instytucja ta nie tylko skutecznie funkcjonowała, ale również odnosiła w swej działalności wymierne sukcesy także w obszarze kampanii społecznych, w których była wspierana zarówno przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jak i przez Policję Państwową.

Przykładem wspierania kampanii społecznych Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi może być bez wątpienia następująca sytuacja przedstawiona w ówczesnej prasie „branżowej”. Otóż na łamach czasopisma „Na Posterunku” w numerze 34 z 22 sierpnia 1931 r., będącego gazetą Policji Państwowej, w dziale „Sprawy Policji” na str. 612 (8)  ukazała się informacja prasowa dotyczycąca okólnika Komendanta Głównego Policji Państwowej nr 32573 z dnia 14 sierpnia 1931 r. W informacji tej czytamy (zachowano oryginalną pisownię):

(…) Plakaty Pol. Kom. Walki z handlem kobietami i dziećmi. P. komendant główny pismem okólnem z dnia 14.VIII . r.b. Nr 32573 – podał do wiadomości, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prześle w dniach najbliższych komendantom wojewódzkim plakaty ostrzegawczo-propagandowe Polskiego Komitety walki z handlem kobietami i dziećmi wraz z rezolucjami VIII Międzynarodowego Kongresu Zwalczania Handlu kobietami i dziećmi.

Po otrzymaniu tych plakatów komendanci wojewódzcy roześlą je podległym sobie jednostkom z poleceniem wywieszenia tychże na widocznem miejscu w ubikacjach biurowych dostępnych dla publiczności (…).

Warto na zakończenie wspomnieć, iż jednym z najważniejszych osiągnięć Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi było powołanie wraz z Komendą Główną Policji Państwowej oddziałów policji kobiecej. Nastąpiło to w roku 1925 decyzją ministra spraw wewnętrznych, oczywiście na wniosek Komitetu. O samej idei powołania pisano w czasopiśmie „Na Posterunku”  z 1929 r., nr 47, s. 729-730. w artykule „Do walki z nierządem”:

Charakter tych przestępstw niejako przesądza sprawę przysposobienia kobiet do ich zwalczania, daje bowiem pewność, że do walki tej wniosą nie tylko surową metodę represji, lecz widząc krzywdę swych sióstr-kobiet, wniosą do swej służby pierwiastek miłości bliźniego, łącząc tem samem swą czysto policyjną służbę z akcją opieki społecznej

BEH-MP KGP/ kom. K.Woldan

Źródło:

Na Posterunku nr 47/1929

Na Posterunku nr 34/1931

Fotografie: NAC, zbiory historyczne KGP.

  • Afisz z kampanii społecznej Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi, Lata 30-te
  • Sprawy Policji - Na Posterunku nr 34 z 1931 roku
  • VIII Międzynarodowy Kongres dla Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi w Warszawie
Powrót na górę strony