Aktualności

Myślistwo a Policja

Data publikacji 04.11.2021

Jedną z plag naszego bogactwa narodowego, jakie stanowi zwierzostan kraju, jest kłusownictwo. Rozpowszechniło się ono po wojnie światowej w sposób zastraszający, walka zaś z niem jest nadzwyczaj trudna i uciążliwa, tern uciążliwsza, że kłusownicy nie wahają się przed użyciem broni przeciwko ścigającym ich organom straży leśnych czy policji. I tak w roku ubiegłym zanotowano 6 wypadków zabójstwa gajowych przez kłusowników, wypadki zaś postrzeleń i napadów były o wiele częstsze.

Niemniej walka z kłusownikami w roku ubiegłym przyniosła dość pokaźne rezultaty. Dla zobrazowania jej natężenia i skuteczności przytoczymy, że w przeciągu 1 tylko miesiąca skonfiskowano kłusownikom w powiecie biłgorajskim 3 sztuki broni myśliwskiej, 4 rewolwery, 1 pistolet i 1 bagnet; w pow. chełmskim—4 szt. broni myśl. i 1 karabinek; w pow. garwolińskim — 5 szt. broni myśl. i 2 sztuki zwierzyny; w pow. hrubieszowskim — 1 szt. broni myśl. i 1 karabinek; w pow. Janów-Lubelski—11 szt. broni myśl.; w pow. krasnostawskim — 5 szt. Broni myśl.; w pow. lubartowskim — 1 szt. broni myśl.; w pow. lubelskim — 3 szt. broni myśl.; w pow. łukowskim — 2 szt. broni myśl., 2 rewolwery i 9 skórek zajęczych; w pow. puławskim — 9 szt. broni myśl.; w pow. radzyńskim—7 szt. broni myśl. i 1 karabinek; w pow. siedleckim — 5 szt. broni myśl.; w pow. sokołowskim — 8 szt. broni myśl., 40 szt. sideł i wnyków, 1 karabinek, 2 sztucery i 2 rewolwery; w pow. węgrowskim—15 szt. broni myśl. 1 lufę od pojedynki; w pow. włodawskim—3 szt. broni myśl. i 1 rewolwer; w pow. zamojskim — 2 szt. broni myśl., 1 sztukę zwierzyny i 1 karabinek, a np. w samym powiecie łódzkim skonfiskowano u kłusowników 70 strzelb.

Szeroką działalność w kierunku ochrony zwierzyny i łowiectwa w Polsce rozwija Polski Zw. Stow. Łowieckich zapomocą swoich oddziałów. Związek ten, na którego czele stoją m. in. p. min. sprawiedliwości Michałowski i wicemin. spr. wojsk. gen. Fabrycy, przyznaje osobom zasłużonym na polu walki z kłusownictwem i ochrony zwierzostanu odznaczenia i nagrody pieniężne. 1 tak np. Wydz. Wykon. Pol. Zw. Stow. Łow. w roku ub. odznaczył medalem bronzowym 2 policjantów oraz w 1 wypadku zwrócił się do komendy wojew. o wyrażenie pochwały. Wydz. Małopolsk. T-wa Łow. we Lwowie wraz z jego oddziałem krakowskim odznaczył 5 st. przód., 10 przód., 9 st. post. i 18 post. Żarz. T-wa Łow. Ziem Wsch. w Wilnie 16 policjantom udzielił nagród pieniężnych od 20 do 50 zł. Śląski Oddz. Tow. Łow. na ten sam cel wydał w roku ub. 1150 zł.

Dla przeciwdziałania wytrzebieniu zwierzyny i podniesienia zwierzostanu w Polsce obowiązują pewne terminy, w których wolno polować na różne gatunki zwierzyny. Terminy te w r. ub. były wielce różnolite w różnych okolicach kraju, aż wreszcie w końcu roku Min. Rolnictwa zniosło wszelkie zarządzenia lokalne i wydało rozporządzenie dla całego państwa, obowiązujące do 31.VII 1934 r.

Dla ułatwienia orjentacji w tych terminach ułożyliśmy specjalny kalendarzyk dla policjantów, których obchodzą nietyle gatunki zwierzyny, jaką interesują się głównie myśliwi— ile daty, od których zachodzi zmiana zabraniająca lub pozwalająca polować na dany gatunek.

1 stycznia. Od dnia tego nie wolno polować na dzikie indyki, samice.

15 stycznia. Od dnia tego nie wolno polować na zające-szaraki, niedźwiedzie i rysie.

1 lutego. Od dnia tego nie wolno — na jarząbki, pardwy, bażanty-koguty, dzikie gołębie, drozdy, kwiczoły, paszkoty, ptaki krukowate i drapieżne, z wyjątkiem jastrzębi-gołębiarzy, krogulców, wron i srok, na które wolno polować rok cały.

15 lutego. Od dnia tego nie wolno — na zające-bielaki.

1 marca. Od dnia tego nie wolno — na dzikie kaczki (samice i młode) oraz na inne ptactwo wodne i błotne.

10 marca. Od dnia tego wolno—na głuszce-koguty.

W kwietniu niema żadnej zmiany.

15 maja. Od dnia tego nie wolno — na głuszce-koguty, słonki, dzikie łabędzie, dzikie gęsi i dzikie indyki-samce.

16 maja. Od dnia tego Wolno — na sarny-kozły.

1 czerwca. Od dnia tego nie wolno — na cietrzewie koguty, bataljony i dzikie kaczory.

11 lipca. Od dnia tego wolno — na bataljony.

16 lipca. Od dnia tego wolno — na dzikie kaczory i kaczki oraz inne ptactwo wodne i błotne.

1 sierpnia. Od dnia tego wolno — na dzikie łabędzie i dzikie gęsi.

16 sierpnia. Od dnia tego wolno — na cietrzewie-koguty; cietrzewie-kury w województwach białostockiem, nowogródzkiem, poleskiem, wileńskiem i wołyńskiem; jarząbki, pardwy, słonki, dzikie gołębie, drozdy, kwiczoły, paszkoty, ptaki krukowate i drapieżne.

1 września. Od dnia tego wolno — na kuropatwy i przepiórki.

Uwaga: Na przepiórki nie wolno polować od czasu ich przylotu do d. 31 sierpnia. Od 1 września zaś wolno polować do ich odlotu.

15 września. Od dnia tego nie wolno — na cietrzewie-kury w województwach: białostockiem, nowogródzkiem, poleskiem, wileńskiem i wołyńskiem.

16 września. Od dnia tego wolno — na jelenie-byki i daniele-rogacze.

16 października. Od dnia tego wolno — na dzikie indyki, samce i samice.

21 października. Od dnia tego wolno—na zające-szaraki.

1 listopada. Od dnia tego wolno — na zające-bielaki, borsuki, bażanty-koguty.

1 listopada. Od dnia tego nie wolno — na jelenie-byki, sarny-kozły, kuropatwy w województwach: białostockiem, krakowskiem, lwowskim, nowogródzkiem, poleskiem, stanisławowskiem, tarnopolskiem, wileńskiem i wołyńskiem.

1 grudnia. Od dnia tego nie wolno — na borsuki, kuropatwy w całem Państwie.

16 grudnia. Od dnia tego wolno — na niedźwiedzie i rysie.

Przez cały rok nie wolno — na łosie, wiewiórki, dropie zwyczajne i dropie-kamionki czyli strepety, żubry, bobry, kozice, świstaki, samice i cielęta łosia, jelenia i daniela, sarny- kozy i koźlęta, niedźwiedzice od niedźwiedziątek, głuszce-kury (głuszyce), bażanty-kury, czarne bociany, oraz w województwach: kieleckiem, krakowskiem, lubelskiem, lwowskiem, łódzkiem, pomorskiem, poznańskiem, stanisławowskiem, tarnopolskiem i warszawskiem — na cietrzewie-kury (cieciorki).

W województwie Śląskiem obowiązują terminy ochronne, jak w całem Państwie, lecz z następującemi wyjątkami:

Przez cały rok nie Wolno polować na jarząbki i pardwy.

Dalej nie wolno na:

daniele-rogacze i jelenie-byki od 16 listo-pada do 15 września.

Sarny-kozły od 1 listopada do 31 maja. Zające-szaraki od 15 stycznia do 15 października.

Borsuki od 1 grudnia do 31 sierpnia. Bażanty-koguty od 1 lutego do 15 października.

Kuropatwy od 1 grudnia do 31 sierpnia. Dzikie kaczki od 1 grudnia do 10 lipca.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 14/1932, J. O., zdj. NAC

  • Grupa uczestników polowania przy upolowanej zdobyczy
Powrót na górę strony