Aktualności

Wystawa okolicznościowa w Biurze Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP

Data publikacji 10.11.2021

Z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP od dziś prezentuje wystawę pt. „Na granicy czuwa Straż. Straż Graniczna 1928-1939”, przygotowaną w 2019 roku przez Oddział IPN w Szczecinie. Polska Straż Graniczna powołana w 1928 roku do ochrony południowych, zachodnich i północnych granic II Rzeczypospolitej z Niemcami, Czechosłowacją i z Rumunią, była jedną z dwóch nowoczesnych formacji granicznych strzegących nienaruszalności granic II Rzeczypospolitej Polskiej.

Straż Graniczna (1928-1939) była jedną z dwóch nowoczesnych formacji granicznych strzegących nienaruszalności granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo współcześnie prowadzonych badań naukowych, nadal jest to formacja stosunkowo mało znana i niedoceniana. Celem wystawy jest popularyzacja wiedzy o tej formacji poprzez prezentację głównie nieznanych i niepublikowanych do tej pory zdjęć pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz z zasobu Archiwum Straży Granicznej.

Wystawa prezentuje genezę i historię służby granicznej w różnych płaszczyznach działalności: patrolowania pogranicza, służby wywiadowczej, udziału w zabezpieczaniu granic przed przemytnictwem i nielegalną migracją, zwalczaniu przemytu towarów oraz przestępstw przeciwko monopolom państwowym. Autorzy wystawy ukazują również strukturę i zadania formacji, umundurowanie i uzbrojenie strażników, jak również infrastrukturę graniczną tj. budynki i posterunki graniczne. Na dwudziestu jeden panelach wystawy poruszono także tematykę: ochrony granicy morskiej przez jednostki Flotylli SG, wykorzystania w służbie psów służbowych oraz wykształcenia strażników, ich umundurowania i udziału w szkoleniach strzeleckich i sportach. Wystawę zamyka panel przedstawiający udział strażników SG
w działaniach wojennych we wrześniu 1939 r., oraz ich okupacyjne i powojenne losy.

Wystawa jest hołdem pamięci i wyrazem podziękowania dla funkcjonariuszy służb publicznych, którzy pełniąc służbę na granicy narażają swoje zdrowie i życie dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Obecna sytuacja na granicy wschodniej Polski z Białorusią jest bardzo napięta. Utrzymanie porządku i zachowanie bezpieczeństwa w warunkach napływu emigrantów m.in. z Iraku, Afganistanu, jest wysoce trudne. Od końca sierpnia br. szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wspierają działania Straży Granicznej, wysyłając na granicę wschodnią funkcjonariuszy Policji, doświadczonych w realizacji zadań poza granicami naszego kraju.

Źródło: BEH-MP KGP/MR, zdj. IPN, SG, BEH-MP KGP

Powrót na górę strony