Dossiers jako pomoc rozpoznawcza i informacyjna
Instrukcja dla służby śledczej przewiduje prowadzenie przez wydziały śledcze, komisarjaty i posterunki P. P. ścisłej i szczegółowej rejestracji pomocniczej przestępców zawodowych w formie arkuszów informacyjnych uzupełnionych załącznikami czyli t. zw. „dossiers", które w ten sposób stanowią jakby akta personalne przestępcy. Zasięg i sposób prowadzenia tego środka pomocniczego jest dokładnie omówiony w odnośnej instrukcji i dlatego nie będziemy się nad tem dłużej zastanawiać. Natomiast zajmiemy się pokrótce możliwościami praktycznego wykorzystania tego urządzenia w służbie policyjnej, szczególnie zaś w służbie śledczej.
Dossiers uprzystępnione być winny wszystkim policjantom danej placówki policyjnej. Wszyscy też policjanci bez wyjątku winni współdziałać przy uzupełnianiu i aktualizowaniu wiadomości zawartych w dossiers, gdyż tylko w ten sposób wiadomości ważne z punktu widzenia zwalczania przestępczości, a dotyczące danych osób, zostają zadokumentowane i przystosowane do wykorzystania nawet po wielu latach, a więc wtenczas, gdy zbierających je policjantów już nie będzie na danej placówce. Nigdy nie wolno zapominać o tem, że pracujemy nietylko dla siebie. Przeciwnie, wiadomości posiadane przez nas winny być uprzystępnione dla wszystkich, którzy jako powołani mogą z nich kiedyś korzystać. Nic zaś nie nadaje się w takim stopniu do przekazania tych wiadomości, jak właśnie dossiers.
Kontrola elementu przestępczego winna być przeprowadzana dopiero po zaznajomieniu się z treścią arkusza informacyjnego i jego załączników czyli całego dossier. O ile w trakcie kontroli ujawni się jakiś ważny nowy szczegół dotyczący życia, bytowania lub otoczenia danego przestępcy, należy natychmiast po powrocie ze służby szczegół ten zanotować w odpowiedniej rubryce arkusza informacyjnego względnie dołączyć do niego dalszy załącznik w formie zwięzłego zapisku służbowego. Nowoprzydzieleni policjanci winni w pierwszym rzędzie zapoznać się z treścią dossiers, tem bardziej, że znajdować się tam winny fotografje, które zaznajomią ich z zewnętrznym wyglądem danych osób.
Jedną z najważniejszych rubryk arkusza informacyjnego jest jego rubryka 19. W rubryce tej należy źródłowo opisać i stale uzupełniać wiadomości dotyczące sposobu dokonywania przestępstwa przez danego osobnika czyli technikę stosowaną przez niego na miejscu przestępstwa, która, jak wiemy z doświadczenia, jest inna prawie u każdego zawodowca nawet tej samej kategorji. W razie popełnienia czynu występnego przez niewiadomego sprawcę, trzeba drogą skrupulatnych oględzin miejsca przestępstwa ustalić w jaki sposób dany przestępca postępował i porównać ustaloną jego technikę czyli modus operandi z opisami w rubryce 19 arkuszów informacyjnych przestępców tej samej kategorji i pokrewnych. Branie pod uwagę w takim wypadku także pokrewnych, a nawet zupełnie innych kategoryj przestępców jest konieczne ze względu na częste przerzucanie się przestępców zawodowych jednej kategorji do drugiej. Np. złodziej mieszkaniowy staje się kasiarzem, kieszonkowy — wobec braku konjunktury — złodziejem mieszkaniowym i t. p. Na zasadzie dossiers — w wypadku popełnienia przestępstwa przez nieznanych sprawców współdziałać mogą na podstawie pisemnego lub telefonicznego wezwania także sąsiednie placówki policyjne względnie całego powiatu, województwa, a nawet kraju. O tej możliwości wykorzystania dossiers nie wolno nigdy zapominać.
Dossiers służyć może jednakże również w innym kierunku jako środek pomocniczo-śledczy. Szczególnie dotyczy to małych placówek policyjnych, które nie posiadają specjalnych albumów ani zbiorów fotografij przestępców oraz rejestracyj daktyloskopijnych. Oto fotografje, znajdujące się w dossiers, okazane być mogą osobom, które przestępcę widziały lub znają go osobiście. Posiadanie odbitki fotograficznej danego osobnika w formie załącznika do arkusza informacyjnego jest rzeczą nader ważną i w wielu wypadkach przyczynić się może do szybkiego wykrycia nie znanego sprawcy przestępstwa. Z tego też względu winni kierownicy wszystkich placówek policyjnych prowadzących dossiers usilnie starać się o uzupełnienie fotografjami arkuszów informacyjnych, przynajmniej tych, które odnoszą się do ważniejszych przestępców zawodowych. Chodzi tu szczególnie o tych przestępców, którzy swój proceder uprawiają poza miejscowością stałego zamieszkania.
W jeszcze większym stopniu odnosi się to do placówek policyjnych znajdujących się w miejscowościach o większej ilości mieszkańców i ożywionym ruchu ludności bądźto z powodu istnienia na miejscu jakiegoś przemysłu, bądź też odbywających się tam jarmarków, targów, odpustów, pielgrzymek i t. p. imprez, o ile naturalnie niema tam wydziałów śledczych, które zawsze posiadają albumy przestępców. Konieczność ta wynika stąd, że w takich miejscowościach poznanie elementu przestępczego przez poszczególnych policjantów, szczególnie zaś nowoprzydzielonych, jest trudniejsze, a ponadto i sami mieszkańcy nie znają się wzajemnie tak dobrze, jak w miejscowościach o małej liczbie mieszkańców. Jest to często źródłem trudności nasuwających się przy ustalaniu tożsamości przestępcy nawet wtenczas, gdy był widziany przez poszkodowanych bądź też świadków. Nie trzeba więc specjalnie podkreślać znaczenia, jakie w tych wypadkach posiada fotografja. Zaznaczyć należy, że uzyskanie fotografji w wielu wypadkach nie jest trudnej gdyż zawodowi i ważniejsi przestępcy są zazwyczaj fotografowani i ich podobizny znajdują się bądźto w zbiorach urzędów śledczych, bądź też Centrali Służby Śledczej.
Wszystko to nie wyczerpuje jeszcze możliwości wykorzystania dossiers jako pomocniczego środka śledczego. Istnieją bowiem jeszcze następujące możliwości: posterunki, komisariaty wydziały śledcze nie prowadzą wprawdzie specjalnej rejestracji daktyloskopijnej przestępców, w każdym jednakże dossier znajdować się winny odciski wszystkich palców, a nawet dłoni odnośnego przestępcy, sporządzone na zwykłych pólarkuszach papieru. Jest to bardzo wskazane szczególnie w stosunku do wszelkiego rodzaju włamywaczy, bandytów i wogóle tych przestępców, którzy podczas popełniania czynu występnego zmuszeni są dotykać różnych przedmiotów. Następstwem tego jest pozostawianie przez nich w wielu wypadkach śladów linij papilarnych palców, dłoni a nawet podeszew. Czyż trzeba specjalnie omawiać znaczenie dla dochodzenia niezwłocznego porównania takich śladów z odciskami przestępców zerejestrowanych w dossiers odnośnej placówki policyjnej i ewent. sąsiednich? Technicznie przeprowadzenie tego porównania nie powinno nigdzie nasuwać trudności, albowiem wszyscy policjanci przy obecnym systemie wyszkolenia, istniejącym od 1927 r., są w tym kierunku bardzo dokładnie przygotowywani. Przewidzianej przepisami natychmiastowej wysyłki utrwalonych śladów do Centrali Służby Śledczej wspomniane wyżej porównanie również nie wstrzymuje, albowiem praca ta wobec niewielkich zbiorów dossiers na placówkach policyjnych przeprowadzona być może bardzo szybko, z drugiej znowu strony odnośne ślady prawie zawsze mogą być utrwalone na podwójnych egzemplarzach folji wzgl. fotografjach. Wreszcie porównanie takie jest możliwe także wprost z przedmiotu, na którym się ślady znajdują. Zaznacza się, że nie chodzi tu bynajmniej o szczegółową ekspertyzę śladu linjj papilarnych, gdyż czynność tę przeprowadzają fachowcy Centrali Służby Śledcze i Prowadzący dochodzenie winien jedynie umieć sprawdzić czy ślady ujawnione na miejscu przestępstwa przedstawiać mogą odciski linjj papilarnych poszkodowanych, domowników i osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, a więc także przestępców zarejestrowanych w dossiers. Jest to konieczne z jednej strony dla celowości dochodzenia, z drugiej znowu dla przygotowania celowego materjału do ekspertyzy.
I wkońcu jeszcze następująca: placówki policyjne bardzo często powoływane bywają do udzielania informacyj bądźto innym placówkom policyjnym, bądź też władzom administracyjnym lub sądowym. I tutaj dossiers mają znaczenie zasadnicze, trudno bowiem wyobrazić sobie pewniejsze źródło informacyjne — o ile naturalnie dossiers prowadzone są sumiennie i szczegółowo. Często zdarza się, że zawodowy przestępca po popełnieniu czynu występnego opuszcza miejsce swego zamieszkania i ukrywa się, aby uniknąć wymiaru sprawiedliwości. W tym wypadku odnośna placówka policyjna staje przed koniecznością rozesłania pism inwigilacyjnych, spowodowania wydania listów gończych, zawierających dokładny opis zbiegłego oraz uzupełnionych jego fotografją. Jasnem jest przecież, że pościg taki tylko wtenczas dać może wyniki, gdy placówka poszukująca możliwie szybko dostarczy dostatecznej ilości niewątpliwych danych umożliwiających rozpoznanie zbiega. Otóż dobrze prowadzone dossiers zawierać winny wszystko to. co w takich wypadkach może być potrzebne,
Z powyższego omówienia widzimy, jak wszechstronne być może wykorzystanie dossiers oraz, że nie wystarczy li tylko prowadzić jakiś środek pomocniczy, ale trzeba go równocześnie umieć prowadzić i zastosować odpowiednio do wymogów służbowych.
Źródło: „Na Posterunku”, 1932, nadkomisarz Centrali Służby Śledczej Józef Jakubiec, zdj. archiwum KGP