Aktualności

Sprawy Policji Państwowej

Data publikacji 09.02.2022

Pouczenie w sprawie strawnego

Pouczenie podwładnych o celu przyznania strawnego. Uchwałą Rady Ministrów z dn. 21 lutego 1928 r. przyznane zostało niższym funkcjonarjuszom P. P. t. zw. strawne jako dodatek żywnościowy.

Już samo określenie przyznanego dodatku jako „żywnościowego", t. j. dodatku umożliwiającego funkcjonarjuszom polepszenie pożywienia tak pod względem ilościowym, jak i jakościowym wyraźnie wskazuje intencję, którą kierowały się władze, przyznając ten dodatek. Dodatku żywnościowego nie należy i nie można rozumiej jako podwyższenie poborów; rząd zdając sobie sprawą ze specjalnie trudnych i ciężkich warunków, w jakich pełnią służbę policjanci, uznał za konieczne przyjść z pomocą funkcjonarjuszom P. P. i dąć im możność zaspokojenia codziennych potrzeb pod względem wyżywienia się.

Jakkolwiek strawne, które _ otrzyma funkcjonarjusz, jest jego własnością i może niem dysponować według własnej woli i uznania, a przełożony nie ma zasadniczo prawa kontrolowania, w jaki sposób strawne zostało zużyte, p. komendant główny (okólnikiem Nr. 1584 z 23 ub. m.) polecił p. komendantom wojewódzkim wyjaśnić i wytłómaczyć podwładnym, że strawne, jako dodatek żywnościowy, powinno być zużyte według przeznaczenia, t. j. faktycznie na polepszenie wyżywienia siebie i rodziny.

Nie ograniczając swobody policjantów i nie wywierając, jakiegokolwiek nacisku, należy ich pouczyć o konieczności należytego odżywiania się, jako niezbędnego czynnika nietylko sprężystego pełnienia służby, ale także zasadniczego warunku podtrzymania sił fizycznych, zdrowia,

Wskazanem jest, ażeby funkcjonarjusze z pieniędzy uzyskanych tytułem strawnego nabywali nietylko artykuły spożywcze, ale również i przedmioty, któreby dały im możność zapewnienia sobie w czasie uciążliwej służby ciepłego posiłku, a więc należy im zalecić zaopatrzenie się np. w termosy i t. p.

Zakaz dopasowywania kożuchów wartowniczych. Doszło do wiadomości Komendy Głównej, że poszczególni komendanci powiatowi P. P. przerabiają kożuchy wartownicze, przydzielone do użytku służbowego policji danych powiatów, na miary indywidualne. Wobec tego, że wymienione kożuchy sil przeznaczone do użytku tylko w czasie przejazdów samochodem lub innym środkiem lokomocji kołowej bądź dla stałych posterunków, służba zaś patrolowa piesza lub inspekcja piesza, wyklucza używanie takiego kożucha, p. komendant główny (pismem z dn. 24 ub. m.) zabronił jakiegokolwiek przerabiania i dopasowywania kożuchów wartowniczych.

 

Postępy oświaty w policji stołecznej.

W dniu 18 stycznia r. b. staraniem Zarządu Koła Kulturalno-Oświatowego przy III Rejonie inspekcyjnym P. P. m. st. Warszawy zostały zorganizowane kursy dokształcające w zakresie 6 kl. gimnazjum. Program nauk jest dwuletni. Wykłady odbywają się w lokalu 5 gimnazjum miejskiego przy ul. Al. 3 Maja Nr. 18 w poniedziałki i wtorki od godz. 18 do 21 i środy I piątki od godz. 18 do 22-ej. Na kursy przyjmowani są kandydaci, którzy posiadają świadectwa z ukończenia 7 klas szkoły powszechnej lub mają wiadomości naukowe w zakresie 4-ch klas gimnazjum. Kursy prowadzone są pod kierunkiem zawodowych nauczycieli. Kierownikiem kursów jest p. Ferdynand Gołębiowski. Kierownictwo administracyjne z ramienia Koła objęli: podkomisarz Bolesław Keller i st. przodownik Władysław Hausman. Kursy finansowo opierają się na samowystarczalności. Opłata wynosi 15 zł. miesięcznie. Po ukończeniu kursów, słuchacze będą składali egzaminy jako eksterni przed państwową komisją egzaminacyjną. Po złożeniu egzaminów otrzymają formalne świadectwa.

Na kursy zapisało się dotychczas 41 funkcjonarjuszów P. P. na m. st. Warszawę.

 

Z życia Policyjnego Klubu Sportowego w Nowogródku.

W roku bieżącym Policyjny Klub Sportowy w Nowogródku przejawia żywą działalność. Zbudowano przy stosunkowo niewielkich wydatkach tor saneczkowy długości 450 metr., z którego korzysta nietylko policja, lecz i cała tamtejsza młodzież.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 9/1928

  • Tor saneczkowy zbudowany przez Policyjny Klub Sportowy z Nowogródka
Powrót na górę strony