Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego „Towarzystwa Wiedzy Policyjnej” cz. 2
Struktura organizacyjna zarządu winna być pomyślana w sposób następujący: na czele zarządu stoi prezes; w skład zarządu wchodzą w charakterze wiceprezesów wszyscy kierownicy sekcyj; ponadto dla wykonywania zadań ogólno-administracyjnych oraz gospodarczych w skład zarządu wchodzą sekretarz i skarbnik. Dzięki takiej organizacji zarządu jego prezes będzie miał ogromnie ułatwione utrzymywanie ścisłego kontaktu z działalnością sekcyj, będących ogniskami prac specjalnych, kierownicy zaś sekcyj będą mieli możność wywierania należytego wpływu na całość działalności Towarzystwa. W skład zarządu będą wchodzić ludzie, z których każdy wiedzieć będzie wyraźnie, na czem polega jego rola w tym zespole.
Przewidziećby należało sekcje następujące: sekcję organizacji policyjnej, któraby objęła swym wpływem zarówno sprawy ściśle organizacyjne, jak i techniczno-policyjne, gospodarcze, wyszkoleniowe; sekcję kryminologiczną, sekcję krzewienia wiedzy policyjnej w korpusie policji drogą publikacyj, prelekcyj, konkursów i t. p.; sekcję kulturalno-oświatową, której zadaniem byłoby wspomaganie doradczem kierownictwem policyjnych kółek kulturalno-oświatowych oraz bibljotek; sekcję społeczną, której zadaniem byłoby popularyzowanie wiedzy policyjnej oraz rozpowszechnianie wiadomości o roli i działalności policji wśród ogółu społeczeństwa, ze szczególnem uwzględnieniem młodzieży, jako najbliższej nowej generacji obywateli.
Ze względu na stosunkowo niewielki korpus oficerski policji (okrągło 800 oficerów), ze względu na rozproszenie tej niewielkiej ilości oficerów po całej Rzeczypospolitej oraz ze względu na to, że tylko część oficerów będzie mogła wejść w skład „Towarzystwa Wiedzy Policyjnej” — zakładanie kół prowincjonalnych Towarzystwa należy uznać za nierealne. W tych warunkach współpraca zarządu Towarzystwa z ogółem rozproszonych członków musi być realizowana w drodze utrzymywania z nimi jak najściślejszego kontaktu czyto w drodze korespondencyjnej, czy też przyjazdów członków do siedziby Towarzystwa. Taki tok pracy, aczkolwiek nasuwałby pewne trudności formalne, to jednak pod względem istotnym zawierałby w sobie wszelkie dodatnie cechy, jakie wynikają ze ścisłego kontaktu i ścisłej współpracy dyspozycyjnego centrum z wykonawczym terenem.
Po referacie nadkom. Misiewicza wywiązała się ożywiona i wyczerpująca dyskusja, w której udział wzięli wszyscy obecni.
Między innemi w dyskusji zastanawiano się nad stosunkiem Towarzystwa do istniejącej organizacji P. P., w szczególności, w jaki sposób opinje i ewentualne wnioski Towarzystwa mogłyby być realizowane na terenie organizacji policyjnej.
Podinspektor Piątkiewicz podniósł, że uważa za konieczne skonkretyzowanie pojęcia „wiedzy policyjnej”, przyczem, według niego, pojęcie to powinno obejmować: 1) historyczną rolę organizacji policyjnej w budowie państw i kształtowaniu się społeczeństw, 2) stosunek policji do przejawów życia społecznego i 3) sposoby praktycznego zużytkowania doświadczeń służby policyjnej w dalszej rozbudowie roli policji w państwie i społeczeństwie.
Podinspektor Kozielewski wystąpił z apelem, aby mające powstać dzieło nie wtłaczać w stare przeżyte formy organizacyjne, lecz dać mu budowę żywą, zgodną z duchem obecnych czasów, przyczem jako główny cel postawił uspołecznienie policji przez zbliżenie się do społeczeństwa, z jednoczesnem pogłębianiem w świadomości społeczeństwa potrzeby istnienia policji, uznania dla jej zadań i jej przedstawicieli.
Redaktor Kaufman zwrócił uwagę, że Towarzystwo musi położyć szczególny nacisk na stworzenie środków propagandowych oraz publikacyjnych, któreby dały możność ogłaszania opinij i wniosków Towarzystwa.
Pod koniec obrad podinspektor Abczyński postawił wniosek przerwania dyskusji i przystąpienia do wyboru Komisji Statutowej. Wniosek jednogłośnie został przyjęty przez uchwalenie wyboru Komisji Statutowej w liczbie 5-ciu osób zapomocą głosowania tajnego kartkami, w rezultacie którego do Komisji Statutowej zostali wybrani: insp. Nowodworski, red. Kaufman, podinsp. Piątkiewicz, nadkom. Kusiński i nadkom. Misiewicz.
Bezpośrednio przed zakończeniem obrad nadkom. Domański postawił wniosek, aby Komisja Statutowa, po opracowaniu projektu statutu, ustaliła datę następnego zebrania Komitetu Organizacyjnego w terminie nie późniejszym niż 15 stycznia 1933 r.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 49/1932, zdj. NAC