Aktualności

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego „Towarzystwa Wiedzy Policyjnej” cz. 2

Data publikacji 22.02.2022

Struktura organizacyjna zarządu winna być pomyślana w sposób następujący: na czele zarządu stoi prezes; w skład zarządu wchodzą w charakterze wiceprezesów wszyscy kierownicy sekcyj; ponadto dla wykonywania zadań ogólno-administracyjnych oraz gospodarczych w skład zarządu wchodzą sekretarz i skarbnik. Dzięki takiej organizacji zarządu jego prezes będzie miał ogromnie ułatwione utrzymywanie ścisłego kontaktu z działalnością sekcyj, będących ogni­skami prac specjalnych, kierownicy zaś sekcyj będą mieli możność wywierania należytego wpływu na całość działalności Towarzystwa. W skład zarządu będą wchodzić ludzie, z któ­rych każdy wiedzieć będzie wyraźnie, na czem polega jego rola w tym zespole.

Przewidziećby należało sekcje następują­ce: sekcję organizacji policyjnej, któraby objęła swym wpływem zarówno sprawy ściśle organi­zacyjne, jak i techniczno-policyjne, gospodarcze, wyszkoleniowe; sekcję kryminologiczną, sekcję krzewienia wiedzy policyjnej w korpusie policji drogą publikacyj, prelekcyj, konkursów i t. p.; sekcję kulturalno-oświatową, której zadaniem byłoby wspomaganie doradczem kierownictwem policyjnych kółek kulturalno-oświatowych oraz bibljotek; sekcję społeczną, której zadaniem by­łoby popularyzowanie wiedzy policyjnej oraz rozpowszechnianie wiadomości o roli i działal­ności policji wśród ogółu społeczeństwa, ze szczególnem uwzględnieniem młodzieży, jako najbliższej nowej generacji obywateli.

Ze względu na stosunkowo niewielki kor­pus oficerski policji (okrągło 800 oficerów), ze względu na rozproszenie tej niewielkiej ilości oficerów po całej Rzeczypospolitej oraz ze względu na to, że tylko część oficerów będzie mogła wejść w skład „Towarzystwa Wiedzy Po­licyjnej” — zakładanie kół prowincjonalnych To­warzystwa należy uznać za nierealne. W tych warunkach współpraca zarządu Towarzystwa z ogółem rozproszonych członków musi być re­alizowana w drodze utrzymywania z nimi jak najściślejszego kontaktu czyto w drodze kore­spondencyjnej, czy też przyjazdów członków do siedziby Towarzystwa. Taki tok pracy, aczkol­wiek nasuwałby pewne trudności formalne, to jednak pod względem istotnym zawierałby w so­bie wszelkie dodatnie cechy, jakie wynikają ze ścisłego kontaktu i ścisłej współpracy dyspo­zycyjnego centrum z wykonawczym terenem.

Po referacie nadkom. Misiewicza wywiąza­ła się ożywiona i wyczerpująca dyskusja, w której udział wzięli wszyscy obecni.

Między innemi w dyskusji zastanawiano się nad stosunkiem Towarzystwa do istniejącej organizacji P. P., w szczególności, w jaki sposób opinje i ewentualne wnioski Towarzystwa mogłyby być realizowane na terenie organizacji policyjnej.

Podinspektor Piątkiewicz podniósł, że uważa za konieczne skonkretyzowanie pojęcia „wiedzy policyjnej”, przyczem, według niego, pojęcie to powinno obejmować: 1) historyczną rolę orga­nizacji policyjnej w budowie państw i kształto­waniu się społeczeństw, 2) stosunek policji do przejawów życia społecznego i 3) sposoby prak­tycznego zużytkowania doświadczeń służby po­licyjnej w dalszej rozbudowie roli policji w pań­stwie i społeczeństwie.

Podinspektor Kozielewski wystąpił z ape­lem, aby mające powstać dzieło nie wtłaczać w stare przeżyte formy organizacyjne, lecz dać mu budowę żywą, zgodną z duchem obecnych czasów, przyczem jako główny cel postawił uspołecznienie policji przez zbliżenie się do spo­łeczeństwa, z jednoczesnem pogłębianiem w świa­domości społeczeństwa potrzeby istnienia policji, uznania dla jej zadań i jej przedstawicieli.

Redaktor Kaufman zwrócił uwagę, że To­warzystwo musi położyć szczególny nacisk na stworzenie środków propagandowych oraz pu­blikacyjnych, któreby dały możność ogłaszania opinij i wniosków Towarzystwa.

Pod koniec obrad podinspektor Abczyński postawił wniosek przerwania dyskusji i przystąpienia do wyboru Komisji Statutowej. Wnio­sek jednogłośnie został przyjęty przez uchwa­lenie wyboru Komisji Statutowej w liczbie 5-ciu osób zapomocą głosowania tajnego kartkami, w rezultacie którego do Komisji Statutowej zo­stali wybrani: insp. Nowodworski, red. Kaufman, podinsp. Piątkiewicz, nadkom. Kusiński i nad­kom. Misiewicz.

Bezpośrednio przed zakończeniem obrad nadkom. Domański postawił wniosek, aby Ko­misja Statutowa, po opracowaniu projektu statutu, ustaliła datę następnego zebrania Komite­tu Organizacyjnego w terminie nie późniejszym niż 15 stycznia 1933 r.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 49/1932, zdj. NAC

  • kom. M. Kozielewski z bratem Józefem
Powrót na górę strony