Aktualności

Uroczystość pod pomnikiem Cichociemnych

Data publikacji 15.02.2022

W dniu 15 lutego 2022 w 81 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanego Kraju odbyła się uroczystość złożenia wiązanek pod pomnikiem Cichociemnych w Warszawie przy ulicy Matejki. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Jednostki Wojskowej GROM oraz Związku Spadochroniarzy Polskich oraz Społecznego Liceum Ogólnokształcącego numer 4 im. Batalionu AK „Parasol” z Warszawy.

Ponadto udział wzięli przedstawiciele : Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych z Krakowa, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Komendy Głównej Policji podinspektor Krzysztof Musielak, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Rodziny Cichociemnych.

Pierwszy lot nad Polskę (będący też pierwszą próbą zrzutu spadochroniarzy nad okupowaną Europą!) został wyznaczony na 20 grudnia 1940 roku. Załoga i skoczkowie siedzieli już w samolocie w oczekiwaniu na pozwolenie na start, gdy z dowództwa bazy w Newmarket przyszedł sygnał odwołujący polecenie startu.

Kolejną próbę podjęto dopiero dwa miesiące później, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Operacja otrzymała kryptonim „Adolphus”.

Jej celem było zrzucenie trzech polskich skoczków:

majora Stanisława Krzymowskiego ps. „Kostka”

rotmistrza Józefa Zabielskiego ps. „Żbik”

oraz kuriera politycznego, bombardiera Czesława Raczkowskiego ps. „Orkan”

na placówkę odbiorczą na kielecczyźnie, około 7,5 km od Włoszczowej koło wsi Kobylskiej Wsi.

Historia zrzutu jest dość dobrze znana już w przestrzeni społecznej.

Warto zatem pokazać inny aspekt fenomenu wojskowego jakim byli Cichociemni.

Oprócz swoich cech wojskowych, które są powszechnie znane powojenne ich losy wskazują, że byli bardzo utalentowanymi literatami i humanistami.

Jerzy Zubrzycki ps. „Płomieńczyk” , brał udział w operacji sprowadzenia do Londynu wyników analizy bomby V2, w Gułagu odnalazł swoją młodzieńczą miłość Aleksandrę, którą sprowadził ożenił się i tworzyli wspaniałą rodzinę, kolega szkolny JPII, profesor Akademii Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie gdzie współtworzył doktrynę społeczną Kościoła Katolickiego, profesor socjologii na Uniw. w Canberze, uważany jest za „ojca współczesnej wielokulturowości Australii”.

Gen prof. Elżbieta Zawacka ps. „Zo” profesor nauk humanistycznych, prekursorka andragogiki w Polsce, wykładowca w Szkole Pedagogicznej w Gdańsku autorka wielu prac naukowych, współzałożycielka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Do znakomitych humanistów, autorów książek należą Cichociemni :

Stpiczyński Aleksander ps."Klara"

Bystrzycki Przemysław ps."Grzbiet"

Bałuk Stefan ps."Starba"

Biały Jan ps."Kadłub"

Czepczak-Górecki Bronisław ps."Zwijak"

Iranek-Osmecki Kazimierz ps."Heller" lub "Makary"

Jeziorański Zdzisław, Nowak Jan ps."Zych"

Jankowski Stanisław ps."Burek", „Agaton”

Jerzy Lerski ps."Jur"

Fijałka Michał ps."Kawa"

Kostuch Tomasz ps."Bryła"

Nuszkiewicz Ryszard ps."Powolny"

Paczkowski Alfred ps."Wania

Pilch Adolf ps."Góra" lub "Dolina"

Zabielski Józef ps."Żbik"

Tadeusz Chciuk ps."Celt"

Na zakończenie uroczystości wiersz Cichociemnego rtm. Józefa Zabielskiego ps. „Żbik” odczytał jego prawnuk Michał Nowacki.

Uroczystą i wzruszającą oprawę wojskową zapewniło Dowództwo Garnizonu Warszawa za co z serca dziękujemy.

Źródło: BR

Powrót na górę strony