Aktualności

Dar pamiątkowy dla Marszałka Piłsudskiego

Data publikacji 20.03.2022

Doszły do p. komendanta głównego wiadomości, że jest gorącem pragnieniem Korpusu Policji Państwowej, aby w dziesiątą rocznice odzyskania niepodległości złożyć w dowód hołdu i wdzięczności dar pamiątkowy Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, jako Temu, który Polskę wskrzesił, przed wrogiem ją obronił i jej stanowisko mocarstwowe ugruntował.

Celem umożliwienia zrealizowania tych życzeń p. komendant główny zezwolił w drodze wyjątku na zbieranie składek w Korpusie Policji Państwowej na powyższy cel pod nastepującemi warunkami: składka szeregowego nie może przewyższać 40 gr., a oficera 1 zł.; składki mogą być ofiarowywane przez szerego­wych i oficerów policji jedynie z własnej ini­cjatywy.

W związku z tem komendanci wojewódzcy mają wyznaczyć po jednym oficerze i dwóch szeregowych, którzy zajmą sią zbieraniem skła­dek na terenie danego okręgu wojewódzkiego i prześlą zebrane pieniądze do dnia 8 listopada r. b. Komitetowi, utworzonemu w Warszawie, którego zadaniem będzie nabycie daru pamiąt­kowego. Przewodniczącym Komitetu jest in­spektor Kaufman z Kom. Gł. P. P.; poza tem w skład Komitetu wchodzą: z Kom. Gł. P. P.—nadkom. Kusiński i post. Napartowicz, z m. st. Warszawy — podinsp. Schuch i st. post. Żochowski, z woj. warszawskiego — aspir. Miński i st. przód. Osiecki.

„Towarzystwo Przyjaciół PolicjantaDzięki inicjatywie p. wojewody Jaroszewicza powstała myśl zorganizowania „Towarzystwa Przyjaciół Policjanta". W tym celu od dłuższego czasu prowadzone są prace przygotowawcze nad powołaniem do życia wspomnianego Towa­rzystwa.

Utworzenie Towarzystwa ma na celu zbli­żenie społeczeństwa do organów policji państwo­wej, by tą drogą coraz bardziej utwierdzało się w społeczeństwie przekonanie, że policjant jest jego opiekunem, który częstokroć ginie, jak żoł­nierz, na posterunku w obronie obywateli. Po­za tem celem Towarzystwa będzie propagowanie wśród społeczeństwa autorytetu policji, praca kulturalno-oświatowa nad szeregowymi policji oraz wytworzenie łączności kulturalnej i towa­rzyskiej.

Z radością witamy te myśl, Jako jeden z najdonioślejszych czynników, które przyczynia­ją się do wykorzenienia resztek pewnego rodzaju niechęci do policji, pozostałej z czasów naszej niewoli i jako dowód zrozumienia przez społe­czeństwo pracy komendanta głównego płk. Jagrym-Maleszewskiego, dążącego do ostatecznego skrystalizowania nowego typu policjanta, poli­cjanta—obywatela.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 43/1928, zdj. NAC

  • Józef Piłsudski
Powrót na górę strony