Sprawozdanie ze Zjazdu komendantów woj. P. P. odbytego w Komendzie Głównej P. P. w dn. 26 i 27 listopada 1925 r. cz. 1
Zjazd komendantów wojewódzkich P. P. miał na celu omówienie tych spraw z zakresu organizacji i administracji wewnętrznej policji, które wymagały bezpośredniej wymiany poglądów przez zainteresowane czynniki oraz oceny z punktu widzenia miejscowych interesów poszczególnych komendantów wojewódzkich przed powzięciem ostatecznej decyzji przez głównego komendanta.
Na porządek dzienny złożyły się projekty przepisów, opracowanych przez Komendę Główną oraz wnioski komendantów wojewódzkich, które ze względu na ogólny charakter zakwalifikowane zostały do omówienia.
W zjeździe wzięli udział oprócz komendanta głównego, jego zastępcy, naczelników wydziałów Komendy Głównej i inspekcyjnych wszyscy bez wyjątku komendanci wojewódzcy oraz komendant główny policji województwa śląskiego. Ze strony departamentu bezpieczeństwa Min. Spraw Wewn. w obradach zjazdu uczestniczyli: kierownik wydziału porządku i policji, p. Adelstein i radca ministerialny p. Długocki.
Obrady zagaił przemówieniem wstępnem p. minister spraw wewnętrznych, który powitał zebranych, jako przedstawicieli całego korpusu policji i stwierdził, że rozwój policji doszedł już do takiego poziomu, że można z całym spokojem patrzyć w przyszłość. Policja według oświadczenia p. ministra stoi dzisiaj na wysokości zadania, czego dowiodła w całym szeregu przejawów swej działalności. W dobie kryzysu gospodarczego, jaki przeżywa państwo, zadania policji są szczególnie trudne i dlatego postępowanie jej musi cechować takt, fachowe przygotowanie i stanowczość. Konieczność przeprowadzenia wielkich oszczędności w budżecie państwowym musi dotknąć także korpus policji. P. minister wzywa więc obecnych do niezwłocznego przygotowania możliwych oszczędności w gospodarce policyjnej każdego województwa i doraźnego realizowania ich, nie czekając na ogólne zarządzenia. Na tem wezwaniu do oszczędności p. minister przemówienie swoje zakończył, życząc zebranym owocnych wyników zjazdu.
Przewodnictwo zjazdu objął p. komendant główny. Obrady prowadzone były według ustalonego porządku dziennego.
Przebieg obrad i wyniki dyskusji streszczają się, jak następuje.
1. Organizacja komisariatów, podkomisarjatów, posterunków i podposterunków.
Zasady projektu przepisów o organizncji jednostek wykonawczych policji: komisarjatów i posterunków, przedstawił p. insp. Koral.
Według tego referatu punktem ciężkości sprawy jest organizacja służby policyjnej w miastach niewydzielonych, posiadających kilka komisarjatów. Projekt zmierza do zastąpienia obecnej równorzędności i niezależności wszystkich komisarjatów w takich miastach—ustanowieniem komisarjatu głównego, zarządzającego służbą w całem mieście i przemianowaniem pozostałych na podkomisarjaty, podporządkowane kierownikowi komisariatu.
W służbie wiejskiej dopuszczalne jest tworzenie w dużych gminach więcej niż jednego posterunku z tem jednak, że wszystkie one będą równorzędne, a posterunek główny, w siedzibie gminy, będzie miał tylko nadzór nad służbą pozostałych. Nazwa tych ostatnich będzie brzmiała „podposterunek”.
Dla pełnienia służby specjalnej, nieskomplikowanej, w miejscowościach odległych od siedziby posterunku wzgl. podposterunku, mogą być tworzone wartownie policyjne, podlegle posterunkom względnie podposterunkom i nie prowadzące samodzielnej biurowości, z wyjątkiem książki stacyjnej.
Po przedyskutowaniu pewnych wątpliwości wysuniętych przez p.p. komendantów Tarnawskiego i Gallerę zebrani wypowiedzieli się za projektem.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 3/1926, zdj. NAC