Sprawozdanie ze Zjazdu komendantów woj. P. P. odbytego w Komendzie Głównej P. P. w dn. 26 i 27 listopada 1925 r. cz. 2
2. Zasady zastępstwa służbowego.
Insp. Koral zreferował projekt rozkazu, dotyczącego zastępstw służbowych kierowników Jednostek policyjnych. Projekt jest oparty na następujących zasadach:
1) przy normalnem zastępowaniu przysługuje pierwszeństwo oficerowi ze stanu jednostki wyższej instancji—przed wyższym rangą oficerem ze stanu jednostki niższej instancji;
2) komendanci posterunków nie mają nominowanych zastępców, ale z pośród podległych im funkcjonarjuszów jeden jest wyznaczony, za zgodą komendanta powiatowego, do zastępstwa na wypadek potrzeby, nie uzyskując przez to żadnych przywilejów służbowych.
Treść projektu nie wywołała dyskusji, jedynie komendant Tomanowski zapytał, czy wskazanem jest, aby niższy funkcjonarjusz, zastępujący komendanta powiatowego, wystawiał temu ostatniemu dokument podróży, na co p. komendant główny wyjaśnił, że nie narusza to w niczem zasad hierarchji służbowej i może być stosowane.
3. Przepisy o stroju, uzbrojenia i umundurowaniu.
Zjazd poinformowany został o opracowanych przez Komendę Główną projektach przepisów o stroju i uzbrojeniu oraz uzupełnieniu przepisów o umundurowaniu, wprowadzających nowy typ płaszcza dla niższych i wyższych funkcjonariuszów.
W dyskusji nad szczegółami umundurowania postawiony został, nie poparty jednak przez wiąksrość, wniosek wprowadzenia aksamitnych kołnierzy przy płaszczach dla inspektorów, oraz letnich kurtek z wykładanym kołnierzem dla wszystkich funkcjonarjuszów, co zostało uznane za wskazane, z zastrzeżeniem jednak wprowadzenia w życie dla oficerów dopiero wtedy, kiedy warunki budżetowe pozwolą na odpowiednie zaopatrzenie niższych funkcjonarjuszów.
4. Skoszarowanie policji.
Służba policyjna wymaga od swych funkcjonarjuszów gotowości w każdej chwili do wystąpienia i stąd rzeczą b. ważną jest posiadanie jaknajwiększej ilości skoszarowanych funkcjonarjuszów przy urzędach. Obecny stan skoszarowania jest niedostateczny i dlatego pomimo trudności lokalnych p. komendant główny poleca przyłożyć starań do zwiększenia liczby skoszarowanych ludzi i zwiększenia zainteresowania się tą sprawą.
5. Wyszkolenie, postępy i braki.
Referat ogólny o stanie wyszkolenia niższych i wyższych funkcjonarjuszów odczytał nadinspektor Wardęski.
Komenda Główna w roku 1925 starała się zapełnić te luki w dziale wyszkolenia, jakie dały się zauważyć z lat poprzednich. Została więc w 1924 r. wydana instrukcja 12-miesięcznego szkolenia posterunkowych policji na posterunkach i w komisarjatach, w roku 1925 regulamin musztry dla policji pieszej, ponadto został zatwierdzony dla użytku szkół policyjnych cały szereg podręczników, wiele pomocniczych dzieł jako pożytecznych dla policji zostało zaleconych.
Kurs oficerski w Szkole Głównej został uzupełniony przez wprowadzenie wykładów o służbie łączności, nauka socjologji została rozszerzona i ujęta w odpowiedni system. Do wykładów o wystąpieniu zbrojnem dodano naukę o użyciu gazów łzawiących i dymów.
W roku bieżącym przy Komendzie Głównej utworzony został pierwszy kurs kobiet policjantek, przeznaczonych do służby w policji obyczajowej i śledczej. Dwadzieścia dziewięć frekwentantek zostało przydzielonych do różnych komend wojewódzkich.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 3/1926, zdj. NAC