Aktualności

Sprawozdanie ze Zjazdu komendantów woj. P. P. odbytego w Komendzie Głównej P. P. w dn. 26 i 27 listopada 1925 r. cz. 6

Data publikacji 15.04.2022

12. Zaopatrywanie niższych funkcjonarjuszów w mundury i buty.

W zakresie zaopatrzenia niższych funkcjonarjuszów w mundury, system decentralizacji na okręgi wprowadzony być nie może, a to ze względu na budżety miesięczne oraz na konieczność oszczędności na robociźnie, którą uzyskuje się tylko przy konkurencji wielkiej ilości przed­siębiorców.

W zakresie zaopatrzenia w buty p. komen­dant główny, po wysłuchaniu opinij obecnych, zdecydował, aby na przyszłość zamiast butów w naturze wydawać ekwiwalent gotówkowy, który, oczywiście, nie będzie wyższy od normy płaconej przez skarb za gotowe buty dostarcza­ne w naturze i zostanie określony przez Mini­sterstwo Skarbu w porozumieniu z Najwyższa Izbą Kontroli Państwa.

13. Wydatki na podróże i diety dla uczniów szkół policyjnych.

W zakresie wydatków na podróże służbo­we i diety należy dążyć do jak najdalej idących oszczędności, jak to wskazane jżz było wyżej.

14. Repartycje materjałów piśmiennych przez komendy powiatowe.

W zakresie materjałów piśmiennych p. ko­mendant główny nakazał dopilnowanie, aby komendy powiatowe nie zatrzymywały dla swego własnego użytku otrzymywanych norm materjałów piśmiennych, przeznaczonych dla całych po­wiatów, lecz rozdzielały jak należy na posterun­ki. Odmienny bowiem sposób postępowania zmusza komendantów posterunków i innych funkcjonarjuszów do kupowania tych rzeczy z włas­nej kieszeni, co jest niedopuszczalne.

15. Najem lokali dla urzędów policyjnych.

W zakresie najmu lokalów na urzędy po­licyjne należy mieć na względzie, aby lokal za­wierał mieszkanie dla kierownika urzędu.

W mieszkaniach służbowych pod żadnym pozorem nie mogą być przyjmowani subloka­torzy.

16. Sprawy dyscyplinarne.

W zakresie spraw dyscyplinarnych zast. kom. gł. P. P. nadinspektor H. Wardęski od­czytał referat, który podajemy poniżej w stre­szczeniu.

Wobec różnorodnej polityki dyscyplinarnej w komendach wojewódzkich, rozbieżności w stosowaniu kar za jedne i te same przekroczenia, Komenda Główna zmuszona była wydać szereg okólników i pouczeń w rozkazach. Komendy wojewódzkie nieraz nie stosują się jednak do przepisów dyscyplinarnych dla policji z dnia 16 września 1919 roku, co pociąga za sobą cały szereg rekursów, skarg, rozległą korespondencję i związane z tem koszta dla Skarbu.

Więc przedewszystkiem nieprzestrzeganie art. 19 Ustawy. W wypadkach uniewinnienia przez sąd funkcjonarjusza policji, komisje dyscy­plinarne obowiązane są takiego funkcjonarjusza rehabilitować. Co się tyczy restytucji praw służ­bowych, to w tym wypadku komisje dyscyplinarne mogą postąpić według uznania (art. 19 w tym względzie orzeczeń komisji nie krępuje). Jeżeli więc komisje dyscyplinarne uniewinnio­nych funkcjcnarjuszów nie rehabilitują, to gwałcą art. 19 Ustawy i takich wniosków komendant główny nie może zatwierdzać.

Konieczność skoszarowania funkcjonarjuszów policji wymaga jak największej liczby funkcjonarjuszów—kawalerów. Obecnie można stwierdzić, że w niektórych komendach wojewódzkich funkcjonariuszów—kawalerów można policzyć na palcach. Zjawisko to objaśnia się ogólnem powojennem dążeniem ludzi do stwo­rzenia sobie ogniska rodzinnego i wreszcie przepisami ustawy, zezwalającej na wstąpienie w związki małżeńskie po 2-letniej służbie w po­licji. Zapewne, że nowa ustawa o policji musi zabezpieczyć korpus policyjny przed kapitulacją ze skoszarowania, tymczasem zaś komendanci -wojewódzcy winni dołożyć wszelkich starań, aby zapobiegać lekkomyślnie zawieranym związkom małżeńskim.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 3/1926, zdj. NAC

  • Koszary policyjne
Powrót na górę strony