Aktualności

Z pobytu grupy naszych oficerów w Akademji kryminologicznej w Wiedniu cz. 2

Data publikacji 30.04.2022

Zkolei przemówił dyrektor policji i kierównik Instytutu Kryminogicznego dr. Schultz

„Zabieram głos, aby przedstawić w krót­kości plan nauki, według którego kurs ten ma być prowadzony. Przedtem jednak proszę pozwolić mi powitać z mej strony Panów, którzy przybyliście do nas z Waszego pięknego kraju, jako też przedstawić się. Pan Prezydent Policji powierzył mi kierownictwo tak ważnego kursu. Chcę przytem zapewnić, że przyjąłem zlecenie Pana Prezydenta Policji z uczuciem gorącej wdzięczności i starać się będę zadanie to jak najdokładniej wypełnić. Wychodząc z założe­nia, że równoczesne wsparcie i pomoc dla wszystkich urzędników policji jest kwestją zaadniczą i że dowody tego otrzymujemy ze strony różnych zagranicznych policyj, podej­mę sią chętnie wykonania tego pięknego, choć jednak trudnego zadania. Zadanie, które nam postawiono, sądząc po skierowanej do nas przez Rząd Polski nocie, polega na tem, aby wprowadzić Panów tak praktycznie jako też technicznie w tajniki służby. Dlatego też, jak to właśnie oświadczył Panom Pan Prezydent Policji, musiał zostać utworzony możliwie najobszerniejszy kurs specjalny. Instytut Kryminologiczny zo­stał stworzony w pierwszym rzędzie dla potrzeb wiedeńskiej policji. Ponieważ Panowie nie rozporządzają tak długim okresem czasu, gdyż ucierpiałaby na tem Wasza służba, nie możemy więc rozłożyć studjów na przepisany czas, t. j. na 4 półrocza. Dlatego też musieliśmy ułożyć plan nauki w ten sposób, abyście mogli Pano­wie opanować cały materjał w przeciągu jed­nego półrocza. Został więc sporządzony odpo­wiedni program wykładów w Instytucie, z któ­rych pewną część będą Panowie słuchali razem z tutejszymi panami z Dyrekcji Policji, a pe­wną część zupełnie oddzielnie. Umożliwi to zupełnie dokładne opanowanie całości materjału w przeciągu kilku miesięcy, materjału, którego studjum wymaga normalnie dwuletniego okresu czasu. Druga część zadania polega na tem, aby po zapoznaniu Panów z teorją, zaznajomić Was również ze stroną praktyczną tutejszej służby policyjnej. Ponieważ nie wszyscy mogą być równocześnie w jednym dziale zajęci, gdyż spowodowałoby to przeszkodę w pracy, przeto dla celów wyszkolenia praktycznego postanowili­śmy dokonać podziału Panów na grupy. Każda grupa będzie zwiedzała kolejno wszystkie de­partamenty, jako też wchodzące w rachubę biura policyjne. Z drugiej zaś strony pewne zagad­nienia będą rozważane wspólnie. Dnia 5 paź­dziernika rozpoczną się regularne wykłady. Na tem kończę swe przemówienie, nie chcąc go uczynić zbyt przewlekłem i pozostaję do dys­pozycji Panów”.

Następnie radca dworu Dressler w krótkim wykładzie zapoznał nas z obecnym ustro­jem państwowym Austrji, a to w tym celu, aby­śmy, pracując w wiedeńskich jednostkach policyjnych, zaznajomili się uprzednio w ogólności z organizacją władz Republiki Austrjackiej. Po­południu odbył się wykład dyrektora dr. Schultza na temat: „Organizacja austrjackich władz policyjnych w ogólności i Wiedeńskiej Dyrekcji Policji w szczególności".

Dnia 2 października wygłosił wykład na­czelnik biura bezpieczeństwa (Sicherheitsbüro) radca dworu dr. Wahł: „O Biurze Bezpieczeń­stwa Dyrekcji Policji." Cały dzień 3 października spędziliśmy w Urzędzie Opieki Społecznej przy Dyrekcji Policji (Fursorgeamt). Uprzednio jeden z radców tegoż urzędu zaznajamiał nas z celem i zadaniami Urzędu Opieki Społecznej, popo­łudniu zaś zwiedzaliśmy urządzenia zakładu. Jak przekonaliśmy się, działalność Urzędu po­lega głównie na pracy wchodzącej w zakres po­licji kobiecej.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 2/1929, Józef Sawczyn komisarz P. P., zdj. NAC

  • II kurs narciarski dla policjantów w Zakopanem
Powrót na górę strony