Aktualności

Z pobytu grupy naszych oficerów w Akademji kryminologicznej w Wiedniu cz. 3

Data publikacji 04.05.2022

4 października kierownik działu rozpoznaw­czego (ErKennungsamt) radca dworu dr. Wildner wygłosił odczyt: „O urządzeniu Działu Rozpoznawczego". Następnie w koszarach Sicherheitswache (policja mundurowa) centralny inspek­tor dr. Tauber zapoznał nas z organizacją wie­deńskiej Sicherheitswache. Po wykładzie opro­wadzano nas po gmachu koszarowym dla za­poznania się z jego urządzeniem, koszary Si­cherheitswache zajmują duży 3-piętrowy gmach z olbrzymim dziedzińcem. Przedtem stacjono­wały tu 2 pułki piechoty. W koszarach znaj­duje się szkoła dla kształcenia kandydatów do policji. Szkoła rozporządza bardzo dużą ilością pomocy szkolnych, odznaczających się nadzwyczajną przejrzystością. Czas szkolenia kandyda­ta wynosi 2 pełne lata. Po ukończeniu przy­gotowawczej szkoły kandydat zostaje wcielony w szeregi Sicherheitswache, gdzie rozpoczyna pełnić służbę; w towarzystwie starszego kolegi. Ponieważ korpus oficerski wiedeńskiej policji uzupełnia się obecnie z szeregowców, przeto każdy „Wachmann" posiadający wymagane na oficera kwalifikacje, po przesłużeniu pewnego okresu w stopniu szeregowca zostaje przydzie­lony do szkoły dla podoficerów, trwającej przez 9 miesięcy. Podczas tego przeszkolenia jest on zupełnie wolny od służbowych zajęć. W cza­sie oglądania koszar byliśmy również w sali telegraficznej, gdzie kandydatów do służby poli­cyjnej uczono praktycznie alfabetu Morsego. Poza tem każdy kandydat musi nauczyć się pi­sania na maszynie oraz stenografji. W dalszym ciągu mieliśmy możność obejrzenia sali gimna­stycznej, w której drużyna ćwiczyła skoki przez kozła. W sali przeznaczonej dla „jiu jiutsu" instruktor zaprodukował nam kilkanaście bardzo ładnych, ale i trudnych zarazem chwytów. Na dziedzińcu przyjrzeliśmy się ćwiczeniom oddzia­łu alarmowego, złożonego z nowoprzyjętych po­licjantów. Oddział alarmowy stanowi właściwie oddział szkolny, który w razie zawezwania przez władzę może w przeciągu 5 minut odjechać z koszar specjalnemi autobusami. W garażu koszar Sicherheitswache stoi gotowych do wy­jazdu 40 samochodów i autobusów osobowych. W autobusie takim zmieścić się może wygodnie około 30 do 40 policjantów. Uzbrojenie wiedeńskiej Sicherheitswache składa się z krótkiej szabli, pałki gumowej i rewolweru, a przy wy­stąpieniach całych oddziałów również i z karabinów.

W dniu 5 października rozpoczęły się już prawie regularne wykłady. Jak już wspomina­łem, poziom nauki utrzymany jest na poziomie uniwersyteckim. Poza wyższymi urzędnikami policyjnymi wykładają na kursie również profeso­rowie uniwersytetu, lekarze, technicy i t p, Dzięki temu, że stworzono dla nas specjalny kurs pół­roczny, obejmujący materjał 4-ch pełnych seme­strów, przeto mamy wykłady zarówno przed po­łudniem, jako też i popołudniu.

Wychodząc z założenia, że Czytelników na­szych zainteresuje program wykładów Instytutu, podaję go poniżej:

Krym. symptomatologja i diagnostyka, część 1 — prof. dr. Türkel, naukowy kierownik Instytutu i Krym. Laboratorjum—2 godz. tygod­niowo; część II — 1 godz.; Ogólna fenomenologja przestępczych subjektów—prof. dr. Türkel— 1 godz.; Krym. technologja i specj. fenomenologja—prof. dr. Türkel—1 godz.; Taktyka kry­minalna—dyrektor policji dr. Schultz — 1 godz.; Psychologja dochodzenia (postępowania)—prof. uniwersytetu dr. Stransky—1 godz.; Kryminalna psychiatrja — prof. uniw. dr. Reimann—2 godz.; Ustalanie dowodów przez biegłych lekarzy—asy­stent uniwersytetu dr. Schleier—2 godz.; Sądowa ekspertyza pisma—prof. dr. Türkel—1 godz.; Kryminalnajoptyka—prof. dr. Türkel—1 godz.; Uszko­dzenia skóry, wynikłe z wykonywania zawodu z punktu widzenia kryminalistyki — prof. uniw. dr. Oppenheim—1 godz.; fintropologja z uwzględ­nieniem nauki o rozpoznawaniu i dziedziczno­ści—prof. uniw. dr. Weninger—2 godz.; Towaroznawstwo — organiczne surowce i ich mikro­skopijne badanie—prof. dr. Wese—2 godz.; To­waroznawstwo—tkaniny i ich wytwarzanie—prof. inż.- J. Linnert — 1 godz.; Towaroznawstwo — metale i ich obróbka—asystent uniw. dr. Scheu—godz.; Teorja i praktyka fotografji — prof. In­stytutu Badań Grafologicznych dr. Daimer —godz.; Chemja; Buchalterja; repetycje z wykła­danych przedmiotów (w języku polskim) pro­wadzi miejscowy adwokat dr. Schwarz.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 2/1929, Józef Sawczyn komisarz P. P., zdj. NAC

  • Kurs pierwszej pomocy
Powrót na górę strony