Sprawy policji
Komisja Dyscyplinarna przy Min. Spr. Wewn.
P. minister spraw wewn. mianował członkami Komisji Dyscypl. przy M. S. Wewn. na r. 1928: nadinsp. H. Wardęskiego, zastępcę komendanta głównego P. P. oraz insp. dr. J. Torwińskiego (Stanisławów). Jednocześnie p. minister mianował zastępcami członków: insp. Kom. Gł. P. P. 1. Korala, insp. E. Czyniowskiego (Warszawa), insp. Cz. Grabowskiego (Lwów) oraz insp. B. Praszałowicza (Wilno).
Z pośród urzędników Min. Spr. Wewn. mianowani zostali: J. Śliwiński, naczelnik wydziału— członkiem, H. Kawecki, naczelnik wydziału—zastępcą członka Komisji Dyscyplinarnej.
Funkcjonariusze P. P.—jako instruktorzy kontraktowi przysposobienia wojskowego.
Rozkazem Nr 400 pkt. IX p. komendant główny zezwolił funkcjonariuszom P. P. na przyjmowanie stanowisk kontraktowych instruktorów przysposobienia wojskowego za każdorazową zgodą bezpośredniego przełożonego policyjnego (komendanta powiatowego lub kierownika komisarjatu). Jednocześnie p. komendant główny zaznaczył, że jest to uboczne, dobrowolne zajęcie funkcjonarjuszów P. P. I że przełożeni policyjni nie mogą służbowo wyznaczać podległych funkcjonarjuszów na instruktorów. Zajęcie to podlega ogólnym przepisom par. 21 instrukcji tymczasowej, t. zn., że bezpośredni przełożony policyjny może cofnąć swoją zgodę, gdy zajęcie instruktora przeszkadza podwładnemu w wykonywaniu bezpośrednich obowiązków służbowych i że w razie kolizji obowiązków służbowych z obowiązkami instruktora pierwszym przysługuje bezwglądne pierwszeństwo.
Walka z nadużyciami nie ustaje.
Komisja nadzwyczajna do walki z nadużyciami wdrożyła ostatnio śledztwo sądowe w sprawie nadużyć, popełnianych na szkodą Skarbu przy uznawaniu pieniędzy papierowych austro-węgierskich.
Stosownie do dekretu P. Prezydenta Rzpli-tej pełna działalność komisji skończyła się z dn. 5 maja i od tego już czasu komisja nowych spraw nie będzie wszczynała. Do S lipca będzie kończyć tylko czynności poprzednio rozpoczęte. Przez czas swego kilkomiesięcznego istnienia komisja wdrożyła 53 śledztw, 142 dochodzenia, osadziła w areszcie 27 osób, zawiesiła 31.
Czynności komisji przejdą teraz na inne organa państwowe — a przede wszystkiem prokuratorów i sędziów śledczych.
Utworzenie funduszu dla osieroconych przez zmarłego tragicznie policjanta.
Zmarły tragicznie w Borysławiu ś. p. post. Chruszcz osierocił żonę i dwie córki w wieku lat 10 i 2. By choć w części przyjść z pomocą sierotom, kierownik miejscowego komisarjatu aspir. Kalkus zainicjował utworzenie funduszu posagowego. Dzięki poparciu sprawy przez wszystkich miejscowych policjantów oraz Izby Pracodawców przemysłu naftowego, złożono fundusz 100 dolarów, który podzielono na dwie równe części pomiędzy pozostałe sieroty.
Po sporządzeniu aktu darowizny przez kierownika komisarjatu, fundusz posagowy po 50 dolarów, płatnych natychmiast po zamążpójściu na rzecz dwojga sierot, złożono w sądzie opiekuńczym w Drohobyczu z nastepującemi zastrzeżeniami: w razie śmierci jednej z sierot przed podjęciem posagu kwota przechodzi na drugą sierotę, a w razie śmierci obu przed podjęciem powyższych kwot kwoty te przypadają ich matce. Sąd powiatowy ulokował fundusz w walucie dolarowej w Kasie Oszczędności w Drohobyczu na 10%, o czem powiadomił pisemnie wdową oraz komisarjat P. P. w Borysławiu.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 21/1928, zdj. NAC