Wizyta inspekcyjna ministra Raczkiewicza
Przebieg podróży inspekcyjnej ministra spraw wewnętrznych. Podróż inspekcyjna ministra Raczkiewicza, o której donosiliśmy już w poprzednim numerze gazetki trwała przez 6 dni i miała przebieg następujący.
W pierwszym dniu swej podróży do województw: nowogródzkiego i poleskiego p. minister przybył dnia 22 b. m. rano do Lidy. Następnie udał się da Nowogródka, gdzie odbył szereg konferencyj z wojewodą i naczelnikami wydziałów urzędu wojewódzkiego.
Podczas pobytu w Nowogródku p. minister zwiedził sejmikową szkołę rolniczą w Koszelewie, stwierdzając z zadowoleniem dobry stan tej szkoły. Pan minister przyjął pozatem liczne delegacje, a m. i. przedstawicieli duchowieństwa katolickiego, prawosławnego, mojżeszowego i mahometańskiego, przedstawicieli sądownictwa, wydziału powiatowego, gmin, rzemieślników i kupców. Przedstawiła się również p, ministrowi delegacja nowo - wybranej rady miejskiej m. Nowogródka. P. minister wyraził szczególne zadowolenie, że rada miejska w Nowogródku została wybrana na zasadzie jednej wspólnej listy reprezentantów ludności polskiej, białoruskiej, żydowskiej i tatarskiej — i podkreślił, że fakt ten powinien być przykładem zgodnego współżycia dla dobra ludności i państwa.- Dnia 23 b. m. rano udał się w dalszą podróż, zatrzymując się przedewszystkiem w Baranowiczach.
W dalszym ciągu swej podróży p. minister zwiedził szereg miejscowości na terenie woj. nowogródzkiego, zniszczonych przez działania wojenne. Stwierdzając w niektórych wypadkach niedostateczny postęp odbudowy, p. minister wydał na miejscu doraźne zarządzenia, podkreślając konieczność jak, najenergiczniej akcji. O godz. 7 rano dn. 25 b. m. p. minister przybył do Łunińca. Po odbyciu konferencji z wojewodą p. minister przeprowadził szczegółową inspekcję starostwa.
Następnie p. minister przyjął przedstawicieli władz sądowych, wojskowych, prezesa okr. urz. ziemsk. oraz liczne delegacie i interesantów. P. minister wizytował następnie wydział powiatowy i magistrat oraz udekorował Krzyżem Zasługi jednego z sołtysów za wyjątkowo gorliwą prace i rozumną inicjatywę. Po odwiedzeniu świątyń wszystkich wyznań p. minister był obecny na poświęceniu teatru miejskiego, poczem o godz. 16 wyjechał do Pińska. Po przeprowadzeniu lustracji starostwa pińskiego p. minister wizytował biskupa pińskiego Łozińskiego i biskupa prawosławnego Aleksandra.
Po odwiedzeniu Pińska p. minister udał się w dniu 26 b. m do Kobrynia, gdzie przyjął sprawozdanie od starosty, przeprowadził lustrację najważniejszych referatów starostwa i zwiedził biura wydziału powiatowego oraz magistratu. Następnie odjechał samochodem w kierunku Brześcia. Po drodze przeprowadził lustrację kilku urzędów gminnych w powiecie kobryńskitn i brzeskim, interesując się szczególnie sprawami budżetów gminnych, stopniem obciążenia podatkowego, stanem odbudowy oraz sprawami obywatelstwa.
Po zwiedzeniu gmin p. minister udał się do Brześcia, gdzie odbył dłuższą konferencję z wojewodą poleskim.
Dnia 27 b. m. w godzinach rannych p. minister przeprowadził lustrację urzędu wojewódzkiego i starostwa, przyjął przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych, zwiedził brzeską kolonję urzędniczą i remontowany obecnie nowy gmach urzędu wojewódzkiego oraz wizytował magistrat i wydział powiatowy. Następnie pan minister udał się do gminy Czerniawczyce, odległej od Brześcia o kilkanaście kilometrów, gdzie przyjął od spotykającej go tłumnie ludności liczne podania, dotyczące przeważnie pożyczek siewnych, odbudowy i podatków komunalnych oraz zwiedził urząd gminny i miejscową siedmioklasową szkołę powszechną. Po powrocie do Brześcia p. minister przyjął szereg delegacyj miejscowych stowarzyszeń, instytucyj i związków, a o godz. 3 w nocy odjechał do Warszawy.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 5/1926, zdj. NAC