Sprawy Policji. Z Komendy Głównej
Likwidacja osobowa służby granicznej. Na podstawie zarządzenia pana ministra spraw wewn., w terminie do dnia 15.III b. r. służbę ochrony granicy na ostatnim odcinku litewsko-łotewskim w województwach białostockiem, nowogródzkiem i wileńskiem, strzeżonym dotychczas przez policję państwową, obejmą oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza. W związku z tem, z etatu osobowego policji odpada 41 stanowisk wyż¬szych i 2430 niższych funkcjonarjuszów, które muszą być w tym samym terminie zlikwidowane.
Zwolnienie tak znacznej ilości funkcjonarjuszów policji nie może być przeprowadzone drogą mechanicznego zastosowania redukcji tylko do faktycznego składu obsady granicy, skąd już kilkakrotnie zwalniany był materjał gorszy, wskutek czego obecna obsada granicy w dużym odsetku przedstawia pod względem doboru ludzi, kwalifikacyj oraz wyszkolenia fachowego materjał wartościowy, a ponadto zasłużony w ciężkiej służbie granicznej. Ciężar redukcji musi być więc rozłożony w pewnym stopniu na cały korpus policji przez zwolnienie elementu najsłabszego pod względem kwalifikacyj służbowych, dla uzyskania miejsc na utrzymanie w służbie b. dobrego i dobrego, wybranego ze stanu policji granicznej.
W celu osiągnięcia tych zamierzeń przypadnie do rozlokowania w okręgach, nie posiadających granicy, przeszło 1.000 niższych funkcjonarjuszów, co rozkłada się na poszczególne okręgi, jak następuje:
w okręgu I Warszawskim minimum 72
„ II Łódzkim „ 104
„ III Kieleckim „ 103
„ IV Lubelskim „ 76
„ VII Krakowskim „ 76
„ VIII Lwowskim „ 106
„ IX Tarnopolskim „ 57
„ X Stanisławowskim „ 57
„ XI Poznańskim „ 70
„ XII Pomorskim „ 47
„ XIII Wołyńskim „ 75
„ XIV Poleskim „ 64
„ VI m. st. Warszawy „ 92
------------
razem 1 .000
Każdy z wymienionych okręgów, dla przyjęcia podanej liczby ludzi musi więc przygotować odpowiednią ilość vacat’ów w drodze zwolnienia w trybie art. 116 U. S. C. tych niższych funkcjonarjuszów, którzy posiadają najsłabsze kwalifikacje służbowe i dlatego zarówno w imię interesu służby, jak i sprawiedliwości winni być zastąpieni wybranymi ze służby granicznej o kwalifikacjach b. dobrych i dobrych.
W związku z tem pp. komendanci wojewódzcy otrzymali od p. komendanta głównego polecenie niezwłocznego przeprowadzenia jak najskrupulatniejszego wyboru w stanie niższych funkcjonarjuszów wszystkich stopni służbowych i przygotowania list niższych funkcjonarjuszów przeznaczonych do redukcji. Listy te winny zawierać ilości ludzi nie mniejsze od wyżej podanych. Winny obejmować wszystkich niższych funkcjonarjuszów z ogólną oceną kwalifikacyjną „niedostatecznie", jeżeli tacy w poszczególnych okręgach jeszcze pozostali oraz tych ludzi z kwalifikacjami dostatecznemi, którzy w tej grupie są pod względem służbowym najsłabsi. Przygotowywana redukcja nie może dotknąć fukcjonarjuszów z dobremi i b. dobremi kwalifikacjami. Jakkolwiek redukcja może być zastosowana we wszystkich stopniach służbowych niższych funkcionarjuszów, to jednak ze wzglądu na braki w ogólnym, stanie st. przodowników i przodowników stopnie te mają być traktowane z wielką oględnością.
Przygotowane w ten sposób listy mają być zachowane w gotowości na każde wezwanie, aby w terminie wyznaczonym można było niezwłocznie zastosować zapowiedzianą redukcją. Gdyby przy ostatecznem ścisłem obliczeniu ogólna liczba ludzi przeznaczona do redukcji uległa zmniejszeniu, zostaną również proporcjonalnie zmniejszone liczby wyznaczone na poszczególne okręgi.
Liczbowy wykaz niższych funkcjonarjuszów przeznaczonych do zwolnienia, rozbity według stopni służbowych, mają przedstawić pp. komendanci wojewódcy do dnia 20 lutego b. r. Redukcją wyższych funkcjonarjuszów przeprowadzi Komenda Główna P. P.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 6/1926, zdj. NAC