Przepisy drogowe w Polsce cz. 11
I. Międzynarodowy ruch pojazdów. W międzynarodowym ruchu pojazdów przynależność państwową oznacza się następującemi literami (inicjałami):
Rustrja — „R“,
Belgja — „B-,
Wieika Brytanja — „GB“,
Bułgarja — „BG“,
Czechosłowacja-—„CS“,
Danja — „DK“,
Estonja—„EW“,
Francja — „F“,
Finlandja — „SF“,
Wolne miasto Gdańsk — „DA,
Grecja „GR“,
Hiszpanja — „E“,
Holandja — „NL“,
Indje— „BI",
lrlandja — „SE“,
Jugosławja — „SHS“,
Lichtenstein — „FL“,
Litwa — „LT“,
Luksemburg — „L“,
Łotwa— „LR",
Monaco — „MC“.
Niemcy — „D“,
Norwegja — „N“,
Polska—„PL",
Portugalja — „P",
Rumunja—„RM“,
Zagłębie Saary— „SA”,
Szwajcarja — „CH“,
Szwecja — „S“,
Turcja „TR“,
Węgry — „H“,
Włochy — „I“,
Związek Soc. Rep. Rad — „SU“ (§ 98).
Osoby pragnące korzystać z pojazdów, dopuszczonych do ruchu w jednem z państw, które przystąpiły do międzynarodowej konwencji, dotyczącej ruchu automobilowego, mogą używać tych pojazdów na drogach publicznych Rzeczypospolitej Polskiej, o ile posiadają prawidłowo wystawione i nieprzedawnione międzynarodowe świadectwo drogowe, o ile odnośne pojazdy są zaopatrzone w znaki rejestracyjne państwa, z którego pochodzą, i w umieszczoną z tyłu pojazdu tablicę z literami, ustalającemi ich przynależność państwową (inicjał). Tablica ta od zmroku do świtu i podczas silnej mgły powinna być oświetlona (§ 99).
Przy wjeździe i wyjeździe oraz w czasie ruchu w granicach Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowe świadectwo drogowe powinno być okazywane na każde żądanie funkcjonarjuszów służby celnej i drogowej, tudzież policji państwowej i urzędów gminnych (§ 100).
Przed zarejestrowaniem pojazdu, który przybył z zagranicy bez międzynarodowego świdectwa drogowego, wolno pojazd użyć na przeciąg najwyżej dwunastu godzin jedynie dla dojazdu do najbliższego miasta wojewódzkiego, posługując się kwitem urzędu celnego i pisemnem stwierdzeniem przez policję terminu wjazdu. Kwit powyższy należy okazywać na żądanie funkcjonarjuszów służby drogowej tudzież policji państwowej i urzędów gminnych (§ 102).
Źródło: „Na Posterunku”, nr 17/1928, Z. Grzegorzewski, zdj. NAC