Rozpoczęcie oficerskiego kursu policji
W dniu 4 czerwca r. b. o godz. 11-ej odbyło się w Warszawie przy ul. Krochmalnej otwarcie nowego kursu oficerskiego policji. Jest to pierwszy kurs tego rodzaju, powołany po przerwaniu w policji wyszkolenia na rok czasu, który to okres był zużyty na prace przygotowawcze, mające na celu oparcie szkolnictwa policyjnego na nowych, bardziej racjonalnych podstawach, czego ostatecznym wyrazem było zakończenie w dniu 31 marca r. b. pierwszego kursu instruktorów (wykładowców) szkolnych P. P. Otworzył kurs komendant główny policji płk. Jagrym-Maleszewski, który wygłosił następujące przemówienie wstępne:
„Otwarcie obecnego kursu jest momentem tyle ważnym, że zapoczątkowuje nowy etap szkolnictwa policyjnego. Jak bowiem zamknięcie pierwszego w Polsce kursu instruktorów szkolnych P. P. było zakończeniem prac przygotowawczych, zmierzających do oparcia szkolnictwa policyjnego na racjonalnych podstawach — tak otwarcie kursu niniejszego jest wyrazem uruchomienia zreformowanych z gruntu szkół policyjnych".
„Jest Was stu słuchaczów, stu ludzi, którzy zdobyte umiejętności mają zkolei rzeczy przelać w umysły setek policjantów. Jest Was stu przodowników, mających za sobą lata ciężkiej służby policyjnej, znających dobrze dolę policjanta, której doświadczyliście na samych sobie: daje mi to rękojmię, że odczuwać będziecie zawsze, rozumieć i cenić pracę szeregowych, tej podstawy korpusu policyjnego. Jest wśród Was większość oficerów rezerwy, posiadających już z tego tytułu kwalifikacje do stanowiska oficerów policji, są wśród Was również nie posiadający stopnia oficerów rezerwy, którzy jednak swą długotrwałą sumienną służbą zdobyli sobie narówni z tamtymi prawa oficerskie".
„Wzywam więc Panów do usilnej pracy, któraby zaświadczyła, że nadzieje, jakie w Was pokładam jako w przyszłych oficerach policji, nie są płonne".
Poza komendantem głównym, który przyjechał w towarzystwie szefa sekretarjatu ppułk. Magiera, na otwarcie przybyli między innymi: zastępca komendanta głównego nadinsp. Wardęski; naczelnicy wydziałów Min. Spr. Wewn. Adelstein i Kawecki; komisarz rządu Jaroszewicz z zastępcą szefa bezpieczeństwa Lissowskim; radcy ministerjalni Czapiński i Dubiel, inspektorzy policji — mjr. Bałaban, Czyniowski, Galie, Kaufman, Koral, Walczak; podinspektorzy — Horodyski, Kłak, Piątkiewicz, Schuch, Sobolewski, por. Kusiński oraz nadkomisarze — Stadler i Szeryński.
Kurs, liczący dwie kompanje po 50 słuchaczów, prowadzi w charakterze komendanta szkoły nadkomisarz Szatkowski. Słuchacze rekrutują się wyłącznie ze starszych przodowników, które względu na wykształcenie (matura) bądź posiadane stopnie oficerów rezerwy upatrzeni są w przyszłości na stanowiska oficerskie. Kurs potrwa 8 miesięcy. Nauka odbywać się będzie według nowego, zreformowanego programu i obejmie następujące przedmioty: prawo i procedura karna (192 godziny); prawo państwowe i administracyjne (192 godz.); instrukcja służbowa (64); służba śledcza (96); biurowość (32); higjena, medycyna sądowa i ratownictwo (64); stowarzyszenia (64); psychologja, logika, etyka i filozofja (64); nauka o broni i wyszkolenie strzeleckie (64); terenoznawstwo (64); stosunek do ludności i zasady zachowania się w służbie oraz poza służbą (32); musztra i ćwiczenia sprawności fizycznej (192); nauka o Polsce (64).
Po uroczystem otwarciu odczytany został słuchaczom szkoły następujący rozkaz komendanta szkoły:
„Polska, mająca niepewnych i wrogich sąsiadów, nie może istnieć bez armji, musi mieć armję silną. Siłą armji obok dobrego zaopatrzenia w środki techniczne jest dobre wyszkolenie, wyćwiczenie oraz wewnętrzna spoistość i jednolitość. Niewątpliwie każdy z Was przypomina sobie ten okres, kiedy w walkach armji naszej z nieprzyjacielem szedł żołnierz na bój w służbie Ojczyźnie bosy, bez należytego wyekwipowania i wyposażenia w środki techniczne, lecz był to okres powstania naszej Ojczyzny i utrwalania bytu niepodległego, był to okres przejściowy, który po zwycięskiej wojnie skończył się. Dziś każdy z Was widzi, że praca organizacyjna w armji stoi na bardzo wysokim poziomie, dziś widzicie, że wyszkolenie i wyposażenie żołnierza Armji Polskiej w niczem nie ustępuje armjom państw obcych".
„Wy, Żołnierze Policji, jesteście tą drugą armją — Armją Granatową, gotową zawsze do walki z wrogiem wewnętrznym. Dziś przystąpiono do stworzenia siły Armji Granatowej. Aby stworzyć tę siłę,^ przystąpiono do racjonalnego szkolenia Was, Żołnierze Policji. Zadaniem szkoły jest dać Wam tę wiedzę, jaka niezbędna jest do sprawnego i racjonalnego wykonywania obowiązków, jakie spadają na Was i utrzymać ciągłość ogólno-wojskowego wyszkolenia. Wyszkolić Was, Żołnierze, na przyszłych oficerów P. P., wpoić zamiłowanie do służby i poszanowanie praw i obowiązków, wychować w wielkich tradycjach narodowych, karności, posłuszeństwie i koleżeńskości oraz zrozumieniu roli żołnierza policji w życiu państwowem. To są główne wytyczne, któremi będę się kierował przy szkoleniu".
„Witam Was, jako elewów szkoły oficerskiej P. P. i wzywam do wytężonej pracy, abyście odpowiedzieli zadaniom i celom szkoły, abyście wytworzyli tę siłę, jaka potrzebna jest Ojczyźnie".
Komendant Szkoły:
(—) Szatkowski
nadkomisarz.
Źródło: „Na Posterunku”, nr 25/1928