100 lat Tarnowskich Gór w Polsce – niedziela
Na drugi, polski dzień obchodów 100-lecia przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski zaczął się w koszarach, potem pochód złożony z grup rekonstrukcyjnych i ułanów przeszedł na skwer górnośląski, na koniec przywitano tarnogórzan na Rynku.
– Dziś składając kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym śląskie powstania i przyłączenie części Śląska do Polski składamy hołd tym, którzy o polskość tej ziemi zabiegali, ale także tym, którzy nie akceptując zapadających w różnych miejscach rozstrzygnięć, rzetelnie dla tej ziemi pracowali – powiedział Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór odsłaniając oficjalnie obelisk upamiętniający wydarzenia, jakie miały miejsce na Górnym Śląsku w latach 1919-1922. Obfitowały one w trzy powstania, podział regionu i przyłączenie jego części – w tym Tarnowskich Gór – do Polski.
Uroczystość obelisku na skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Odrodzenia było drugim dziś odsłonięciem pomnika pamięci. Wcześniej przy bramie wjazdowej do 5. Pułku Chemicznego im. Leona Berbeckiego odsłonięto tablicę poświęconą faktowi, że w latach 1922-1939 stacjonował tam 3. Pułk Ułanów Śląskich. Wcześniej w koszarach odbyła się masz polowa.
Na koniec impreza przeniosła się na Rynek. Na miejscu odbyła się krótka wojskowa parada, burmistrz powitał natomiast mieszkańców.
Po południu nastąpił ciąg dalszy: otwarcie wystawy poświęconej Policji Województwa Śląskiego oraz koncerty Tarnogórskiej Orkiestry Dętej i chórów – Canzona i Słowiczek z Tarnowskich Gór, DeProfundis z Bytomia oraz Polonia – Harmonia z Piekar Śląskich.
Źródło: tarnowskiegory.pl