Aktualności

Inspektor Władysław Sobolewski bohaterem 4-ej edycji „Zeszytów Historycznych”

Data publikacji 13.11.2023

„Wielce zasłużony pionier wiedzy fachowej” – tak określili go koledzy z Policji Państwowej i nie bez przyczyny, bo Sobolewski był jednym z tych, którzy zrewolucjonizowali resort na wielu płaszczyznach. Szczególnie przyczynił się do naukowego rozwoju kryminalistyki.

Władysław Marian Sobolewski zanim wstąpił do Policji Państwowej zdobył wykształcenie prawnicze studiując na uniwersytetach we Lwowie i Wiedniu. Znajomość prawa (uzyskał tytuł doktora), osobiste zaangażowanie i wrodzony talent do wprowadzania innowacji przyczyniły się do szybkiej i błyskotliwej kariery. Przełożeni docenili zalety Sobolewskiego i skierowali go na dodatkowe szkolenia, na renomowane europejskie kursy kryminologiczne w Wiedniu i Lozannie.
Od 1925 roku Sobolewski sam prowadził szkolenia m.in. dla wyższych funkcjonariuszy Policji Państwowej, oraz policjantek zajmujących się zwalczaniem handlu kobietami i dziećmi. Wykładał także na uczelniach cywilnych (Uniwersytety Poznański i Warszawski).

Inspektor Władysław Sobolewski niezaprzeczalnie stał się autorytetem i doskonałym ekspertem kilku gałęzi kryminalistyki. Prowadził pionierskie badania w zakresie balistyki (uszkodzenie szyb przez pociski broni palnej). Przyczynił się też do rozwoju mechanoskopii, w szczególności w temacie identyfikacji śladów po specjalnie skonstruowanych narzędziach do włamywania się do kas pancernych („Raki”).
 „Rozwój działalności Laboratorium Policyjnego, niemniej wyszkolenie doborowych biegłych, co w wyniku pozwalało na wykrycie  wielu zawiłych przestępstw przez naukowe udowodnienie winy sprawcom, na podstawie prac laboratoryjnych zdobyły mu miano pioniera w tej dziedzinie nauk policyjnych w Polsce.”
(fragm. „Przegląd Policyjny” 1937, nr 6)

Bohater najnowszego wydania „Zeszytów Historycznych” był też utalentowanych szermierzem. Utalentowanym do tego stopnia, że znalazł się w składzie polskiej kadry wysłanej na letnią olimpiadę do Paryża w 1924 roku.


To tylko niektóre ciekawostki z życia Inspektora Władysława Sobolewskiego, często nazywanego „Ojcem polskiej kryminalistyki”. Po więcej zapraszamy na łamy 4-ej edycji „Zeszytów Historycznych”.
Warto zaznaczyć, że w Biurze Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji nadal można obejrzeć wystawę „Sekrety Kryminalistyki” poświęconą właśnie historii rozwoju tej dziedziny w Polsce.

 

Żródło: BEH-MP KGP
Tekst: K.Lis

 

Powrót na górę strony