Zespół Kobiet z Grupy Wyszehradzkiej z wizytą w Muzeum Policji
Zespół kobiet z Grupy Wyszehradzkiej, mimo natłoku zawodowych obowiązków, znalazł czas by odwiedzić Wydział Edukacji Historycznej Gabinetu KGP. Panie miały okazję do poznania części historii polskiej Policji Państwowej.
Oprowadzający, ubrany w mundur funkcjonariusza Policji Państwowej, przebliżył realia ciężkich międzywojennych czasów, kiedy to państwo polskie, umęczone trwającą 123 lata niewolą i doszczętnie wyniszczone pierwszą wojną światową, z trudem stawało na nogi. Mimo gigantycznych problemów udało się powołać do istnienia Policję Państwową oraz Policję Województwa Śląskiego.
Goście mogli obejrzeć kolekcję mundurów i hełmów służbowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego, krzesło do zdjęć sygnalitycznych oraz archiwalne fotografie i dokumenty.
Szczególną uwagę przykuł temat powołania Policji Kobiecej, która była jedną z pierwszych na świecie tego typu formacji. Polskie policjantki zaangażowane były w zwalczanie przestępczości kryminalnej wśród kobiet i nieletnich, brały czyyny udział w obławach i rewizjach, co wówczas było niespotykane.
Uwieńczeniem spotkania była wizyta w zrekonstruowanym Gabinecie Komendanta Głównego Policji Pństwowej.
Źródło: WEH GKGP
tekst: Anna Dąbrowska
foto: K.Król