Aktualności

110 lat temu w Grabowie nad Pilicą

Data publikacji 29.10.2024

Przedstawiciel Komendy Głównej Policji uczestniczył w Grabowie nad Pilicą w obchodach upamiętniających postać gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Historia w wymiarze lokalnym to cenny walor tożsamości regionalnej. To często także wstęp do szerszego zainteresowania dziejami danego narodu czy historią powszechną, która odcisnęła piętno w konkretnym terenie.

W sobotę 26 października 2024 r., w roku 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz Bitwy pod Warszawą i Iwanogorodem przygotowano w Grabowie nad Pilicą uroczystości, popularyzujące postać gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Na zaproszenie organizatorów wziął w nich udział insp. Robert Horosz naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji, który tego dnia został odznaczony Medalem Za Zasługi dla Dziedzictwa Historii i Kultury Ziemi Kozienickiej. W obchodach uczestniczyli także policyjni rekonstruktorzy z Pawłem Łuk-Murawskim oraz Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.

25 i 26 października 1914 r., jak poddają lokalni badacze przeszłości tych terenów, pod Grabowem walczył ówczesny pułkownik Armii Imperium Rosyjskiego Józef Dowbor-Muśnicki, późniejszy generał Wojska Polskiego, dowódca I Korpusu Polskiego w Rosji oraz dowódca Powstania Wielkopolskiego. Działo się to podczas jednej z największych bitew Wielkiej Wojny tzw. Operacji Warszawa – Iwanogorod (wcześniej i obecnie Dęblin), która trwała od 28 września do 8 listopada 1914 r. i podczas której doszło do bombardowania Warszawy przez niemieckie sterowce.

Bitwę wygrały wojska rosyjskie, a po walkach pozostały cmentarze wojenne, na których spoczywają także Polacy, służący we wszystkich zaborczych armiach. Jedna z nekropolii znajduje się właśnie w Grabowie nad Pilicą, a opiekę nad nią sprawuje Polski Czarny Krzyż Towarzystwo Opieki nad Cmentarzami Wojennymi, który był głównym organizatorem uroczystości.

Spotkanie stało się także okazją do podsumowania pięciu lat działalności społecznego opiekuna zabytków powiatu kozienickiego – Łukasza Karola Uliasza, który był spirytus movens sobotniego przedsięwzięcia.

Tekst Paweł Ostaszewski
Zdjęcia Organizatorzy uroczystości

 

  • Uczestnicy spotkania na cmentarzu
  • Uczestnicy spotkania na cmentarzu
  • Uczestnicy spotkania na cmentarzu
Powrót na górę strony