CZAS PAMIĘCI, ZADUMY, MODLITWY…
Uroczystość Wszystkich Świętych, a zwłaszcza przypadający po niej Dzień Zaduszny skłaniają do refleksji i zwolnienia codziennego tempa życia. To czas wspominania tych, którzy poprzedzili nas w drodze ziemskiego pielgrzymowania.
W wigilię Wszystkich Świętych pracownicy i funkcjonariusze Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji wraz z jego naczelnikiem insp. Robertem Horoszem odwiedzili warszawskie nekropolie, składając hołd poprzednikom w policyjnych mundurach.
Akcja porządkowania policyjnych grobów zaczęła się w wydziale już w połowie października. Zamiatane były liście, czyszczone mogiły, zapalano znicze. 31 października br. wydziałowy bus znowu ruszył na stołeczne cmentarze.
Światła pamięci zapłonęły na mogiłach, grobach symbolicznych i tablicach pamięci m.in.: Mariana Borzęckiego, komendanta głównego Policji Państwowej, Henryka Charlemagne, zastępcy komendanta PP m. st. Warszawy, komendanta wojewódzkiego w Białymstoku i Jana Schucha, zastępcy komendanta PP m.st. Warszawy, komendanta Centralnej Szkoły Policyjnej w Mostach Wielkich. Pierwszy z wymienionych dokonał żywota w niemieckim obozie koncentracyjnym, ostatni w sowieckiej niewoli. To los wielu przedwojennych policjantów…
***
Aby przybliżyć postać Jana Schucha zamieszczamy reportaż historyczny, jaki niżej podpisany opublikował na łamach Miesięcznika „Policja 997” w grudniu 2008 r. Cztery lata później córka insp. Jana Schucha Zofia Schuch-Nikiel, której burzliwe dzieje także przedstawione są w materiale, zmarła.
film z warszawskich cmentarzy:
relacja z KPP w Sochaczewie
Pamiętamy... - Aktualności - KPP w Sochaczewie
tekst Paweł Ostaszewski
zdjęcia Katarzyna Król