30-LECIE RESTYTUCJI PRAWOSŁAWNEGO ORDYNARIATU WOJSKA POLSKIEGO
Rok 2024 to dwa ważne jubileusze w Kościele prawosławnym w Polsce: stulecie uzyskania autokefalii i trzydziestolecie odnowienia ordynariatu wojskowego.
Obchody uniezależnienia się Kościoła Prawosławnego w Polsce rozpoczęły się 14 maja 2023 r. poświęceniem cerkwi Hagia Sophia w Warszawie. W tym samym miejscu odprawieniem liturgii 17 listopada br. obchody się zakończą. Wcześniej, 13 listopada 2024 r. w rocznicę podpisania aktu samodzielności Cerkwii prawosławnej w Polsce sprawowana będzie jubileuszowa liturgia z udziałem hierarchów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wieczorem planowany jest koncert muzyki cerkiewnej.
Rocznicowe obchody restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego także odbywały się w wielu odsłonach. Gdy w 2024 r. pielgrzymi, w tym także przedstawiciele służb mundurowych, a wśród nich policjanci docierali na Świętą Górę Grabarkę rozpoczynały się uroczystości Przemienienia Pańskiego. W tym roku 19 sierpnia centralne nabożeństwo dziękczynne sprawowane było tu w intencji Cerkwi prawosławnej w Polsce.
Z kolei główne obchody jubileuszu 30-lecia restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego zorganizowano dwa miesiące później – 18 października br. Rozpoczęły się liturgią w Cerkwi katedralnej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie, która odprawiona została pod przewodnictwem abp. Jerzego (Pańkowskiego) prawosławnego ordynariusza wojskowego, delegata Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ds. Duszpasterstwa Służb Mundurowych. Po zakończeniu modlitw abp Jerzy odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz.
Następnie obchody przeniosły się do Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli. W części ceremonialnej Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń udekorował JE Jerzego Złotym Medalem za Zasługi dla Policji, przyznanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szef polskiej Policji znalazł się natomiast w gronie wyróżnionych Medalem 30-lecia Restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, odznaki którą w 2023 r. ustanowił Minister Obrony Narodowej.
Zebrani w sali konferencyjnej wysłuchali listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz zapoznali się z historią i dniem dzisiejszym POWP. Na zakończenie odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Chóru OKTOICH Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.
Tekst i zdjęcia Paweł Ostaszewski / Wydział Edukacji Historycznej GKGP