Aktualności

STUDENCI Z OLSZTYNA POZNALI HISTORIĘ POLICJI

Data publikacji 19.11.2024

W dniu 15 listopada br. Wydział Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji odwiedzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii „Vestigium” z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Grupa 29 studentów pod opieką pani Natalii Dąbkowskiej, asystentki w Katedrze Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie zwiedzała wystawy stałe i czasowe, znajdujące się w budynku KGP przy ul. Orkana, gdzie mieści się siedziba Wydziału Edukacji Historycznej GKGP. Oprowadzani przez naszych pracowników, zapoznawali się z historią Policji Państwowej, policji kobiecej oraz umundurowaniem i wyposażeniem funkcjonariuszy przedwojennej formacji. Poznali wojenne, tragiczne losy policjantów II Rzeczpospolitej, zwiedzając wystawę, poświęconą martyrologii polskich stróżów prawa zamordowanych w  Zbrodni Katyńskiej. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję, prezentującą historię udziału funkcjonariuszy i pracowników  służb porządkowych w polskim ruchu olimpijskim, a także wystawę poświęconą komisarzowi PP Władysławowi Góreckiemu.

Następnie wraz przedstawicielem Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji goście udali się pod Obelisk "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska" przed budynkiem Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej. To tu złożona jest urna z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, gdzie spoczywa około 6 tysięcy przedwojennych policjantów zamordowanych wiosną 1940 r. w ZSRS.

Wewnątrz gmachu KGP, przed Tablicą Pamięci studenci z Olsztyna wysłuchali prelekcji o trudnej, policyjnej służbie, która bywa, że kończy się tragicznie. Na Tablicy Pamięci na indywidualnych inskrypcjach epitafijnych upamiętnionych jest 127 osób, które rotę ślubowania wypełniły do końca, składając w ofierze własne życie.  

W tym samym miejscu młodzi ludzie spotkali się z mł. insp. w stanie spoczynku Ireną Zając, prezes Zarządu Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Pani prezes opowiedziała zgromadzonym o tym jak ważna jest działalność fundacji, która w środowisku policyjnym niesie pomoc już od 27 lat.

Tekst Karol Karasiewicz, Paweł Ostaszewski, Wydział Edukacji Historycznej GKGP
Zdjęcia Karol Karasiewicz Wydział Edukacji Historycznej GKGP

 

Powrót na górę strony