Finisaż wystawy o olimpijczykach
W środę 27 listopada 2024 roku odbył się finisaż wystawy o olimpijczykach, wywodzących się z resortu spraw wewnętrznych, na którym obecni byli zaproszeni sportowcy oraz dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski.
Wystawa czasowa pt. „Policjanci, milicjanci, pracownicy cywilni polskiej Policji na Igrzyskach Olimpijskich” prezentowana była w siedzibie Wydziału Edukacji Historycznej GKGP przy ul. Orkana w Warszawie od Nocy Muzeów w maju tego roku. 27 listopada 2024 r, odbył się jej finisaż, na który zaproszenie przyjęli sportowcy, którzy walne przyczynili się do wzbogacenia ekspozycji swoimi olimpijskimi trofeami. Z gośćmi spotkał się dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski.
Wśród sportowców obecni byli: Justyna Kozdryk z KPP w Grójcu paraolimpijka, startująca i bijąca rekordy także w mistrzostwach dla zdrowych zawodników, która w igrzyskach reprezentuje Polskę w podnoszeniu ciężarów, zdobywczyni srebrnego medalu na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 r. oraz brązowego w Tokio w 2021 r. (w Paryżu w 2024 r. zajęła miejsce czwarte); piłkarz Jerzy Kraska, członek złotej drużyny piłkarskiej Kazimierza Górskiego z XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. oraz Paweł Skrzecz, bokser, srebrny medalista z igrzysk w Moskwie w 1980 r. Sportowcy ci, wsparli naszą wystawę udostępniając swoje pamiątki, nagrody i dyplomy, które zdobyli podczas olimpijskich startów .Gościem specjalnym był legendarny trener piłkarski Andrzej Strejlau, który ze swadą i humorem opowiadał historie i anegdotki związane z polskimi sportem.
Wydarzenie zaszczycił dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski, który podziękował sportowcom za udostępnienie swoich pamiątek.
Obecny był także mł. insp. w st. spocz. Andrzej Kuczyński z Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej KGP, który „od zawsze” zajmuje się sportem w Policji, a od lat jest kierownikiem Reprezentacji Policji w Piłce Nożnej. Pełni funkcje selekcjonera i trenera zarówno drużyny kobiecej, jak i męskiej.
Po wystawie gości oprowadził kurator wystawy Karol Karasiewicz z Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
Na zakończenie gościom wręczono w ramach podziękowań publikacje Wydziału Edukacji Historycznej GKGP.
Wystawa, którą można było oglądać od maja br. wpisywała się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Polskich Olimpijczyków. To właśnie 100 lat temu podczas Igrzysk XVIII Olimpiady w Paryżu Polska wywalczyła swoje pierwsze medale olimpijskie – w kolarstwie torowym i jeździectwie. Cztery lata wcześniej w 1920 r. Rzeczpospolita, pomimo zaproszenia organizatorów, nie wysłała swoich zawodników do Belgii, gdyż w tym czasie musiała bronić świeżo odzyskanej niepodległości, walcząc z najazdem Rosji Radzieckiej. Policyjna ekspozycja opowiadała u udziale mundurowych i cywilnych przedstawicieli naszych służb porządkowych w rozwoju ruchu sportowego, a przede wszystkim ruchu olimpijskiego. Warto odnotować, że na przestrzeni 100 lat obecności Polski na igrzyskach olimpijskich na ponad 2700 polskich olimpijczyków, 50 wywodziło się ze służb porządkowych. Na ponad 360 zdobytych medali olimpijskich, 30 przypadło tymże sportowcom.
Na wystawie można było zapoznać się z sylwetkami 10 sportowców-olimpijczyków oraz obejrzeć pamiątki, udostępnione przez naszych gości oraz przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Tekst: Karol Karasiewicz, Paweł Ostaszewski.
Fot: podkom. Katarzyna Król