Odwiedzili nas kadeci klas mundurowych z Góry Kalwarii
11 grudnia 2024 r. siedzibę Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji odwiedziła spragniona wiedzy grupa uczniów klas mundurowych z Góry Kalwarii.
Przedstawiciele oddziałów o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Zawodowych im. marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii odwiedzili siedzibę Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji. W grupie zwiedzających znaleźli się również uczniowie klas ogólnokształcących, stypendyści Prezesa Rady Ministrów.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniom szkół nauczających w systemie dziennym, w których można uzyskać świadectwa dojrzałości. Warunkiem otrzymania takiego stypendium jest promocja do następnej klasy z wyróżnieniem. Bardzo ważnym warunkiem jest uzyskanie przy tym najwyższej w danej szkole średniej ocen. Stypendia przyznawane są także tym uczniom, którzy wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. W pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki muszą być co najmniej dobre.
Wraz z kadetami klas o specjalności „Służba policyjna” i „Ochrona granicy państwowej” do Warszawy przybyli ich nauczyciele: mł. asp. w st. spocz. dr Michał A. Domański, podkom. w st. spocz. Jacek Kostrzewa i płk w st. spocz. Henryk Mróz.
Pracownicy i funkcjonariusze Wydziału Edukacji Historycznej GKGP zapoznali gości z historią Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego. Szczególną uwagę zwrócili na udział w służbie pań, co miało związek z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą utworzenia Policji Kobiecej.
Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się eksponowane w gablotach elementy umundurowania oraz wyposażenia policyjnego z okresu międzywojennego, zbiory fotograficzne i dokumenty.
Młodzi goście ze skupieniem słuchali opowieści o wojennych losach naszej formacji. Tematy o policyjnych ofiarach zbrodni katyńskiej oraz kazus tzw. „granatowej policji”, stworzonej przez niemieckiego okupanta, której funkcjonariusze współpracowali z podziemiem bądź wręcz byli członkami organizacji konspiracyjnych wzbudziły dużą ciekawość słuchaczy. Ten ostatni temat jest bardzo ważny, ponieważ część środowisk przedstawia „policję granatową” w jednoznacznie negatywnym świetle, przemilczając fakty, które nie pasują do takiej narracji.
Podczas wizyty odbyło się także spotkanie z podinsp. Jackiem Rybickim, ekspertem z Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, który opowiedział uczniom o niebezpieczeństwach, na jakie mogą natknąć się w sieci internetowej.
Wraz przedstawicielem Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji goście udali się również pod Obelisk "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska" przed budynkiem Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej. Tutaj grupę uczniów i opiekunów powitał dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski. Pod obeliskiem złożona jest urna z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, gdzie spoczywa około 6 tysięcy przedwojennych policjantów zamordowanych wiosną 1940 r. w ZSRS.
Z dziedzińca wszyscy udali się przed Tablicę Pamięci w gmachu KGP, gdzie dyrektor Robert Żółkiewski opowiedział o wymagającej i trudnej, policyjnej służbie. Na Tablicy Pamięci upamiętnionych jest 127 osób, które rotę ślubowania wypełniły do końca.
Następnie dyrektor Żółkiewski zaprezentował młodzieży tę część budynku, gdzie mieszczą się komórki odpowiedzialne za współpracę międzynarodową w zwalczaniu przestępczości. Grupa szkolna swoją wizytę w Komendzie Głównej Policji zakończyła zapoznając się z pracą Głównego Sztabu Policji KGP.
Tekst Karol Karasiewicz, Paweł Ostaszewski
Zdjęcia podkom. Katarzyna Król